BM sivilleri koruyamadı

Bağımsız inceleme raporu, BM barış gücü askerlerinin Güney Sudan'da öldürülen ve tecavüze uğrayan sivilleri koruyamadığını ortaya çıkardı

Giriş Tarihi: 1.11.2016 20:48
BM sivilleri koruyamadı
Güney Sudan'da temmuz ayında yaşanan şiddet olaylarına ilişkin hazırlanan rapor, BM barış gücü askerlerinin sivillere yönelik saldırılarda etkili koruma önlemi alamadığı belirtildi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, emekli Tümgeneral Patrick Cammaert tarafından Güney Sudan'da temmuz ayında yaşanan şiddet olaylarına ilişkin hazırlanan bağımsız inceleme raporunun Genel Sekreter Ban Ki-mun'a sunulduğu bildirildi.

Açıklamada, Güney Sudan askerlerinin Juba'da temmuz ayında aralarında yerlerinden edilmiş kişilerin de kaldığı BM yerleşkesi de olmak üzere bazı bölgelerde sivillere uyguladığı şiddet olaylarında en az 73 kişinin öldüğü, çok sayıda sivilin de yaralandığını bazılarının da tecavüze uğradığı vurgulandı.

Açıklamada, BM'nin talebi üzerine hazırlanan raporda, bu saldırılar sırasında BM barış gücü askerlerinin etkili liderlik ve hazırlık eksikliği ile askerler arasındaki uyum sorunları nedeniyle sivillere yönelik saldırıların engellenemediği ve sivillerin şiddet ve cinsel saldırılara maruz kaldığı ifade edildi.

BM Genel Sekreteri Ban'ın barış gücü birliğinin başarısızlığı nedeniyle büyük üzüntü duyduğu belirtilen açıklamada, Ban'ın raporda yer alan önerileri hayata geçireceği ve BM misyonunun daha etkili çalışması için gerekli önlemleri alacağı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM sivilleri koruyamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN