AK Parti yeni anayasa için MHP ile 330’a odaklandı

Kurtulmuş, yeni anayasa için yol haritasını açıkladı: Taslak önce kamuoyuna sunulacak. 330’u aşacak noktaya geldiğinde adım atılmaya başlanır

Giriş Tarihi: 3.11.2016
AK Parti yeni anayasa için MHP ile 330’a odaklandı
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa taslağını önce kamuoyuna sunacaklarını belirterek, "Partilerle de görüşeceğiz. MHP ile kamuoyu üzerinden de olsa bir şekilde konuşulmuş durumda. 330'u aşacak bir noktaya gelirse burada adım atılmaya başlanır" dedi. Kurtulmuş, katıldığı bir televizyon programında konuştu:
DARBECİLERİN ARKASINDAKİLER: Sadece uçakları kaldırıp bombalayanlar değil. Bunların arkasında kimler var? Kimler bir yere kadar geldi, bir yerde durdu? Bunların siyasi ayakları vesaire, çok uzun sürecek olan bir soruşturma süreci. Her yeni bilgiden başka bir noktaya ulaşılabilecek bir durum.
ASKERİ SEVKIYAT BİR TEDBİR: Türkiye'nin sınır ötesinden gelecek tehditlere karşı korunması için tedbir almak zorundayız, (askeri sevkiyat) gözdağından ziyade tedbirdir.
ABADİ HADDİNİ AŞTI: Irak Başbakanı Abadi'nin "gerekirse savaştan kaçınılmaz" sözlerini haddini aşan sözler olarak görüyorum, Abadi'nin tansiyonu düşürecek açıklamalar yapması lazım.
DİYALOG İÇİNDE YAPMAK İSTİYORUZ: (Yeni anayasa) Belli bir noktaya gelindi. İki farklı paket bu konuda hazırlanmıştı. Birincisi, çok kapsamlı bir anayasa değişikliğidir. Bir diğeri de başkanlık sistemi ve onunla ilgili olarak daha dar kapsamlı. Burada bir anayasa değişikliği söz konusu olduğu için AK Parti'nin gücü, buna tek başına yetmiyor. Bunu, bir diyalog içerisinde bütün partilerde, sadece MHP ile değil, CHP ile de bunu bir diyalog içerisinde götürmek isteriz.
ÖNCE KAMUOYUNA SUNACAĞIZ: Anayasa taslağımızı önce kamuoyuna sunacağız, partilerle de görüşeceğiz. MHP'yle kamuoyu üzerinden de olsa bir şekilde konuşulmuş durumda.
330'U GÖRDÜĞÜMÜZDE ADIM ATILIR: Bunun siyasi matematiği ortaya konulur, 330'u alacağımıza inandığımız anda düğmeye basarız. Ümit ederiz ki en yüksek konsensüs ortaya çıkar. Sonuçta dediğim gibi 330'u aşacak bir noktaya gelirse burada adım atılmaya başlanır.
İDAM İÇİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR: Halkın talep ettiği idam cezası için anayasa değişikliği gerekiyor. Ancak bu anayasa ve başkanlık sisteminden ayrı bir konudur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti yeni anayasa için MHP ile 330’a odaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN