Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adalet Bakanı'ndan açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 4.11.2016 10:14 Güncelleme Tarihi: 4.11.2016 11:52
Adalet Bakanı'ndan açıklama

İşte Bozdağ'ın açıklamalarından satırbaşları;

İstinafla ilgili kanun tasarısının 1932'de hazırlandığını biliyoruz, 2. tasarı 1948'de, üçüncü tasarının 1952 tarihinde hazırlandığını görüyoruz. Geçmişte hem iktidarların hem de parlamentonun gündeminde olmuştur. Ama bir şekilde kullanılamamıştır.

2004 yılından 20 Temmuz 2016'ya kadar istinaf faaliyete geçirilemedi. Sürekli faaliyete geçme tarihi ötelendi, 2016'da "Artık mazeret yok biz istinafa geçeceğiz" denildi. Şanına yaraşır peşinde istinat mahkemeleri olarak ilerde ismini belirlememiz lazımdır. Bu nedenle 20 Temmuz 2016 tarihi bana göre yargı reform tarihidir. Değişim tarihidir, milat tarihidir.

İstinaf tarihi bir adımdır yargımız için büyük bir değişimdir. Türkiye'nin gündemi maalesef istinafın öne çıkmasına engel olmuştur.

POLİS VE SİVİL ŞEHİTLERİMİZ VAR

Vatandaşlarımız polis ve sivillerimiz şehit oldu. Ben şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bakın bir yandan bölücü terör örgütü PKK var bir yandan PYD/YPG var, öte yandan MLKP var, öte yandan FETÖ var. En az 10 tane terör örgütü ile eş zamanlı mücadele eden başka ülke yok. Ama terörü tamamen sonlandırma noktasında netice alamadık. Neden? Çünkü silahı başka yerden alıyorlar, eğitimi başka yerden alıyorlar. Dünyanın her yerinde samimi mücadele etmek gerekiyor. Bu var mı diğer ülkelerde, hayır yok. Dünyanın neresinde görülmüş, bir terör örgütünü alıp diğer terör örgütü ile mücadele ettirmek. Ama bu yapılıyor. Bir avuç terörist yok edilemiyor. Dünyanın pek çok ülkeden teröristler geliyor. Onca insan Irak'a Suriye'ye ölmek ve öldürmek için geliyorlar. Uluslararası bir proje bu terör örgütü.

ADALET BAKANI'NDAN AÇIKLAMA


DEAŞ İLE MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Bütün dünya vazgeçse Türkiye DEAŞ terör örgütü ile mücadeleden vaz geçmeyecektir. Almanya'da, sayın Erdoğan vatandaşlara hitap etmek istedi. Oranının savcılığı bunu engelledi. Aynı mahkeme terör örgütlerinin açıklama yapmasına izin verebiliyor. Almanya demokrasi ve hukuk devleti diyorlar buraya, video konferans yöntemiyle teröristleri konuşturuyor. Türkiye gibi bir ülkenin Cumhurbaşkanı'na izin vermiyorlar. Bumudur ileri demokrasi?

AFYONLU VATANDAŞIMIZIN CESEDİNİ 2 YIL BEKLETTİLER

Siz Türkiye'den birisiyle evlendiniz. Eşinizi Almanya'ya götüreceksiniz, sizi sınava tabi tutuyorlar. Eğer bu sınavı geçerseniz aile birliğini sağlıyorsunuz. Türkiye'de evliyken gittiniz, oğlunuz kızınız var, çocuklarınızı yanınıza alacaksınız, yine sınava tabi tutuluyorsunuz. Karı koca bir araya gelemiyor, sevenler birleşemiyor. Ben bunu sayın Merkel'in huzurunda söyledim. Bu yaptığınız evrensel hukukun ana prensiplerine aykırıdır dedim. Türkiye'yi insan hakları ve hukuk devleti prensipleri çerçevesinde başkalarıyla mukayese edenler önce dönüp, kendilerine bakacaklar. Türkiye bundan sonraki süreçte de başka ülkelerdeki hak ihlalleri yapanların yüzüne söylemeye devam edecek. Belçika'da Afyonkarahisarlı bir vatandaşımızın cenazesi morgta 2 yıl bekletildi. Delil ihtiyacı olur diye. Bekletmenin parasını aileden aldı. Hem çocukları cinayete kurban gitti. Bir de onlardan para istediler.

IRKÇI SALDIRILAR YAPILIYOR

Almanlar bir şey yaptığında onlar oraya toz kondurmuyor. Bakın Almanya'da PKK soruşturması yıllarca sürüyor yılan hikayesine dönmüştür. 2015'te camiler gerçekleştirilen 75 saldırı var bunların sadece 15'i ile ilgili soruşturma var. Irkçı motivasyonlu İslamafobi motivasyonlu saldırılar yapılıyor. Fransa'da camilere saldırı yapılıyor camiler hemen sorgusuz sualsiz kapanıyor. Türkiye'de bir kilise kapansa kıyamet kopar. Beyler hiç kimseye sormadan cami kapatıyorlar. Sonra sorunca biz özgürlükçü ülkeyiz, nasıl oluyor bu.

Çok net söylüyorum Türkiye'nin insan hakları çerçevesinde mukayese edenler önce kendilerine bakacaklar. Bunları yüzlerine söylemeye devam edeceğiz. PKK terör örgütü Brüksel'de sergiler açıyor, bunu başka ülkelerde de yapıyorlar. Ama şu; Türkiye'ye zarar veren her şeye destek vermek amaç. Allah'ın yardımıyla bütün bunları aşacak güçtedir Türkiye. Türkiye'ye ders vermek isteyenlerin dönüp kendilerine bakmalarını söylüyorum. Türkiye'yi yansız objektif değerlendirdiklerinde biz her zaman eleştiriye açığız.

HUKUKA SAYGI DUYMADILAR

HDP'ye terör operasyonuyla ilgili konuşan Bakan Bozdağ "Hukuka saygı duymadılar. Gözaltı kararı yasaya uygun" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ "Hukuka saygı duymadılar"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanı'ndan açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN