Çeteye müebbet

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Çeteye müebbet

Yenibosna’daki bombalı saldırı talimatının bizzat örgüt liderleri tarafından verildiği belirlendi. Haklarında yakalama kararı çıkarılan hainler, ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanacak

İstanbul Yenibosna'daki 75. Yıl Polis Merkezi yakınlarında bombalı motosikletin patlatılması sonucu 10 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Aralarında saldırı talimatı verdikleri belirlenen terör örgütü elebaşıları Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ve bombayı patlatan Ekrem Gün'ün de aralarında bulunduğu 11 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Bombacı ve terör örgütü elebaşıları hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede 1 numaralı şüphelinin terör örgütü elebaşılarından Cemil Bayık olması dikkat çekti. Terör örgütünün diğer yöneticileri Murat Karayılan ve Duran Kalkan da iddianamede şüpheliler arasında yer alıyor. 3 terör elebaşının saldırının talimatını verdikleri belirtiliyor. İddianamede şüpheliler hakkında "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma"suçu kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilirken bu cezaya ek olarak başka suçlardan cezalar da istendi.

HAİN KARDEŞLER
Kandil'den aldıkarı talimatla bombalı saldırıyı düzenlemekle suçlanan 10 teröristten 4'ü aynı soyismini taşıyor. Terörist Ekrem Gün'ün üzerinde bomba düzeneğini patlatmak için kullandığı uzaktan kumanda, ablası Felek Gün'ün üzerinde ise 1 tane Glock tabanca ele geçirilmişti. Hain saldırıda diğer yeğenler Serdar ve Mazlum Gün de yer almıştı. 6 Ekim'de düzenlenen saldırıda 10 kişi yaralanmıştı.
Terör örgütü için çocuk kaçırana ömür boyu hapis
Yargıtay , 15 yaşından küçük çocukları terör örgütüne eleman olarak temin etmeyi, devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylem kapsamında değerlendirerek, bu suçu işleyenlere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğine hükmetti.

"İSABETSİZLİK YOK"
Muş Malazgirt'te 13 yaşındaki mağdur D.K'nın örgüte götürmek suçlamasıyla yargılanan Nevzat G. ve Tahsin D ile ilgili davada "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararı verildi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, dosyaya yönelik incelemesinde atılı suç ve öngörülen cezaya ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Birleşmiş Milletler kararlarına da atıf yapılan kararda, "15 yaşını bitirmeyen kişinin cebir, şiddet, tehdit ya da hile kullanmaksızın hukuka aykırı şekilde hürriyetinin sınırlanmasına" vurgu yaparak "yerel mahkemenin kabulünde isabetsizlik yoktur" tespiti yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeteye müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN