Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul yöneticileri FETÖ ‘ilçe imamları’ çıktı

Giriş Tarihi: 4.11.2016

Darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar, il imamları ve mahrem imamların ardından ilçe imamlarına kadar uzandı. Başkent Eğitim Yayın ve Ticaret AŞ'ye bağlı 11 özel okul ve dershaneye yönelik operasyonda, yönetici ve kurucu pozisyonundaki kişilerin 'ilçe imamlığı' yaptığı ortaya çıktı.

'KRİPTO' KAYITSIZ ÖĞRENCİLER
Önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, aralarında Samanyolu Okulları'nın da olduğu 11 özel okulda görev yapan 110 kişi hakkında gözaltı kararı aldı. Ankara merkezli 19 ilde eş zamanlı gerçekleşen ve 33 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 48 kişinin firar ettiği, 22 kişinin yurtdışında, 7 kişinin ise tutuklu olduğu belirlendi.
Gözaltı listesinde bulunan örgüt üyelerinden 60'ının ByLock kullandığı ve 2014'te "Bank Asya'yı kurtarma operasyonu"nda hesaplarına yüklü miktarlarda para yatırdıkları belirlenirken, 27 kişi de iptal edilen 2010 KPSS soruşturmasında şüpheli çıktı.
Vergi denetçilerinin raporlarının da ilave edildiği soruşturma dosyasında, örgütün eğitim kurumlarına kayıtlı öğrenciler dışında da öğrenci alındığı ve bunların maliyeye bildirilmediği saptandı. Öğretmenlerin maaşları asgari ücretten yatırılıp geri kalan miktar elden ödendi ve bu yöntemle de devletten vergi kaçırıldı.
Örgüt, askeri ve polis okullarına düşündükleri kayıtsız öğrencileri, kendileri ile kurumsal bağı olmayan fakat bünyesinde FETÖ mensubu öğretmenlerin çalıştığı dershane ve okullara yönlendirdi. ByLock'un deşifre edilmesiyle ortaya çıkartılan kripto FETÖ'cülerin çoğu, bu yöntemle devletin kilit noktalarına yerleştirildi.

YÖNETİCİLER İLÇE İMAMI ÇIKTI
Kurucu üye ve hisse ortaklarının da aralarında olduğu şüphelilerden yönetici pozisyonundakilerin, örgütün ilçe imamı olduğu saptandı. İlçe imamlarının örgüte finans sağlayan mütevelli gruplarının sohbetlerinin organizasyonu, kurban, himmet ve gazete aboneliklerinin toplanması, direktiflerin alt katmana indirilmesi ve parlak öğrencilerin örgüte kazandırılması gibi işleri takip ettiği saptandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul yöneticileri FETÖ ‘ilçe imamları’ çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN