Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir metrosunda grev vatandaşı isyan ettirdi

İzmir'de Aliağa-Torbalı arası banliyö taşımacılığını işleten İZBAN A.Ş. personeli grev yaptı, okul ve işyerlerine gitmek için istasyonlara giden vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşarken, bazı vatandaşlar, “Nasıl gideceğimizi kara kara düşünüyoruz kanat takıp havadan mı gidelim?” diye isyan etti.

Giriş Tarihi: 8.11.2016 10:51
İzmir metrosunda grev vatandaşı isyan ettirdi

İzmir'de Aliağa-Torbalı arası banliyö taşımacılığını işleten İZBAN A.Ş. personeli bugünden itibaren grev kararı aldı. İZBAN'da çalışan 340 personeli kapsayan toplu sözleşme görüşmelerindeki uyuşmazlık nedeniyle Demiryol-İş Sendikası tarafından alınan karara göre saat 08.00'de grev başladı. İzmirlilerin grevden olumsuz etkilenmemesi için ESHOT ve İZULAŞ'ın yanı sıra İZDENİZ de seferlerini artırdı. Buna rağmen grev nedeniyle en büyük sıkıntıyı vatandaşlar yaşadı. Grevden haberi olmayan İzmirliler, okul ve işyerlerine zamanında yetişebilmek için istasyonlara geldiklerinde karşılarında "Bu işyerinde grev yazısını" görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Bazı vatandaşlar duruma tepki gösterirken, bazıları ise işçilerin grev yapma hakkı olduklarını belirtti. İZBAN personeli, şartları iyileşene kadar grev kararından vazgeçmeyeceklerini bildirdi.

"Kanat takacağım"

Çiğli ilçesindeki işine gitmek için Alsancak'tan İZBAN'a binmek isteyen Mehmet Tura isimli vatandaş, "İşe gidecektim, ortada kaldım. Bu neyin grevi anlamadım. İşyerim Çiğli'de. Herhalde kanat takıp havadan uçarak işe gideceğim. Başka bir yolu yok. Grev olduğunu az önce öğrendim. İnternetim olmadığı için bilmiyordum. Emekçiler haklı olabilir. Olan işçiye, emekçiye oluyor. Dolayısıyla bizim gibi gariban vatandaşlar da ortada kalıyor" derken, bir vatandaş, "06.30'dan beri yoldayım. İşime geç kaldım. Bu nasıl belediye böyle?" diyerek tepki gösterdi.

"Herkes hakkını almalı"

Gaziemir'deki işyerine gitmek için her gün İZBAN'ı kullandığını ifade eden Ali Gören ise, "İşe otobüsle işe gideceğim, grevden haberim yoktu. Nasıl gideceğimi bilmiyordum, şimdi öğrendim. Grevin nedenlerini de buradaki işçilerden öğrendim. Ben de onlara herkesin hakkını alması gerektiğini söyledim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir metrosunda grev vatandaşı isyan ettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN