Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Suriye'de halk PYD'nin baskısıyla karşı karşıyadır"

Suriyeli dini kanaat önderleri, ülkelerindeki iç savaşın bir an önce son bulmasını isteyerek, Fırat Kalkanı Harekatı'nı destekledi.

Giriş Tarihi: 8.11.2016 11:22

Alimler ve Medreseler Birliğince (İTTİHAD) düzenlenen bazı programlara katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Suriyeli kanaat önderleri, Fırat Kalkanı Harekatı'na destek verdi.

Suriyeli kanaat önderi Muhammed Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle 4 yıl önce Türkiye'ye geldiğini, savaşın milyonlarca halkı perişan ettiğini söyledi.

Müslümanların tek umudunun Türkiye olduğunu ifade eden Musa, "Türkiye'nin şu anda Suriye'ye girmesi bizim açımızdan bir umut parıltısıdır. Suriye halkı olarak Fırat Kalkanı Harekatı'nı olumlu karşılıyoruz. Keşke bu operasyon dört yıl önce gerçekleşseydi. Suriye'de halk PYD'nin baskısıyla karşı karşıyadır. Oradaki insanlar açısından hem maddi hem manevi hem de siyasi olarak çok sıkıntılı günler yaşanıyor." dedi.

Musa, çözüm için uluslararası bir iradenin bulunması gerektiğini belirtti.

Ülkesindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'de yaşayan Said Suri de Suriye'de İslam alemine yönelik bir savaş yaşandığını, bölgelerinde Müslüman kanının akmaya devam ettiğini bildirerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Küresel güçler ticaretleri ve rantları için Müslüman beldelerini talan ettiler. Maalesef bölgemizde büyük oyunlar oynanıyor. Müslümanlar da bu oyunlara kandılar ve birbirlerini öldürmeye başladılar. Müslümanlar birbirlerini öldürmeye başlayınca diğerleri ise kendi keyfine bakıyor."

Suri, emperyalist güçlerin Müslümanları karşı karşıya getirdiklerini söyleyerek, "Hiçbir Müslüman Yahudi, İsrail ve ABD'nin topraklarında olduğundan dolayı memnun değil. Yaşadığımız savaşlar Müslümanların maslahatına değil, tersine Müslümanları sömürme projesidir." diye konuştu.

Müslümanların bir araya gelmesi ve İslam alemiyle savaşan terör örgütlerinin oyunlarına gelmemesi gerektiğini vurgulayan Suri, "Suriye halkı terör örgütü PYD'den zulüm görüyor. Terörün ismi ne olursa olsun insanlık düşmanıdır. İnsanlarımız tamamen hakkın yolunu ve kardeşliğin yolunu tutması lazım. İslam alemiyle savaşan terör örgütlerinin oyunlarına gelmemesi gerekiyor." sözlerine yer verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Suriye'de halk PYD'nin baskısıyla karşı karşıyadır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN