Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tutuklamalar anayasanın emri

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Tutuklamalar anayasanın emri

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Bu anayasal bir süreçtir. Ortada siyaseten olan herhangi bir şey yoktur. Yakalanma süreci de, tutuklanma süreci ve bundan sonraki süreç de bütünüyle, yüzde yüz hukuki bir süreçtir

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş dün yapılan Bakanlar Kurulu sonrasında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu:

ANAYASAL SÜREÇ: HDP'liler ifade vermekten kaçırdıkları için böyle bir sürecin önü açılmış oldu. Sürecin anayasaya aykırı olduğunu iddia etmek bizatihi TBMM'nin iradesine saygısızlıktır. Bu anayasal bir süreçtir. Hatta yapılan değişiklikle ortaya konulan anayasanın emrinin gereğidir. Mahkemeler bunları yapmıştır. Ne karar verirler, siyasetin, bizim bileceğimiz, karışacağımız iş değil. Ortada siyaseten olan herhangi bir şey yoktur. Yakalanma süreci de, tutuklanma süreci ve bundan sonraki süreç de bütünüyle, yüzde yüz hukuki bir süreçtir. Herkesin saygı göstermesini temenni ederiz

DEVAM ETMELİLER: (HDP'nin Meclis çalışmalarını durdurması) Sizler halkın oyu ile seçildiniz, TBMM'ye geldiniz. Milletin iradesiyle Meclis'e gelenlerin milletin iradesine saygı göstermesi lazım. Onun için parlamento çalışmalarına devam edilmesi aldıkları oyların gereğidir. Biz partilerin kapatılmasını doğru bulmayız. Bu HDP'nin tüzel kişiliğiyle ilgili değildir.

TERÖRÜN GÖLGESİNDE SİYASET: (Ara seçim) Ben şahsen öngörmüyorum. Biraz da HDP'liler dönüp kendilerine baksın. Terör örgütünün gölgesinde siyaset yapmaya devam etmek HDP'nin seçmeniyle arasındaki bağlarını koparttı. Yaptıkları birçok çağrıya 100 kişi, 200 kişi geliyorsa geliyor.

BAĞLAR'DAKİ PATLAMA: Diyarbakır Valiliği'nin açıklamasından sonra PKK'nın kollarından TAK tarafından bu operasyonun yapıldığı teyit edildi. Daha olayın dumanları tüterken uluslararası bir haber ajansının (Reuters) bu meseleyi PKK'nın üzerinden alıp, PKK'nın yükünü hafifletme çabalarını da anlamak mümkün değil.

170 BAŞKANA İZİN YOK: 112 tanesi AK Partili, toplam 186 belediye başkanı yurt dışına çıkmak için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istemiş, bunların 170 tanesi uygun görülmemiş. Burada, OHAL çerçevesinde bütün belediye başkanlarıyla ilgili yurt dışı seyahatlerinin gözden geçirildiği bir durum söz konusu. Önümüzdeki dönemde belediyelerin kaynaklarının artırılması ve belediyelerin kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması için yapılacak düzenlemeler gözden geçirildi.

SAPTIRMAK ANLAMSIZ: Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, "Bu örgütlerle işbirliği halinde hareket ediyorsunuz" demek, haksızlıkların en büyüğü. Geçmiş dönemlerde bir şekilde bu örgütle irtibatı olmuş olan kimler varsa onları da ortaya koyarsınız, yolunuza devam edersiniz. Ama meseleyi saptırmanın, FETÖ'yle ve PKK'yla olan mücadeleyi odağından ayrıştırmanın, saptırmanın hiçbir anlamı yoktur.

HAZIRLIKLAR TAMAM: Menbiç konusundaki kararlılığımız Türkiye'yi ziyaret eden ABD Genelkurmay Başkanı'na açıklıkla ifade edilmiş, verilen sözler gereği Menbiç'in bir an evvel PYD tarafından boşaltılmasının önemi dikkatle ifade edilmiştir. Bu çerçevede Türkiye hem Menbiç konusundaki hazırlıklarını tamamladığı, Menbiç'in şu ya da bu şekilde PYD'den temizlenmesinin Türkiye'nin stratejik önceliklerinden birisi olduğu da bu görüşmelerde gündeme getirilmiştir. Rakka operasyonunun amacı, DEAŞ'ı çevrelemektir. Rakka'da da Arap olmayan, o şehre ait olmayan unsurların yapacağı, atacağı her adımın Amerika'nın da aleyhine olacağını söylüyoruz. Eğer PYD/YPG terörü Rakka'yı tamamen ele geçirmeye kalkarsa, bunun ağır bedelleri olacak. Bütün sonuçlarına karşı da Türkiye hazırlıklıdır.

HDP'Lİ AKDOĞAN TUTUKLANDI
Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada ifade vermeye gitmediği için hakkında gözaltı kararı çıkarılan HDP Milletvekili Nihat Akdoğan, Çukurca karayolu üzerindeki bir köyden dönüşü sırasında geçmek istediği polis kontrol noktasında yakalandı. Adliyeye sevk edilen Akdoğan, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklandı. Böylece HDP'ye yönelik terör soruşturmasında, aralarında eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu tutuklu milletvekili sayısı 10'a yükseldi.

HERKES GİTTİ İFADESİNİ VERDİ
HDP'lilerin krize dönüştürdükleri, tutuklanmalarıyla sonuçlanan dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra AK Parti, CHP ve MHP'den toplam 28 isim ya bizzat savcılıklara giderek ya da yazılı olarak ifadelerini verdi. İfadesi alınan bu isimlerden tutuklanan olmadı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli yazılı ifade vermeyi tercih etti. CHP'li Muharrem İnce ve Haluk Peşken ile MHP'li Oktay Vural ve Erkan Akçay da yazılı ifade verdi. AK Parti'den 7, CHP'den 13, MHP'den ise 2 milletvekili bizzat savcılıklara gidip ifade verdi. HDP'nin Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım öğretim üyesi olduğu dönemde zimmetine para geçirdiği iddia edilen soruşturma kapsamınhda savcılığa gidip ifade verdi. Yıldırım ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

ASIL OLAN MİLLET
"(CHP'nin Cumhurbaşkanlığını ve hükümeti hedef alan bildirisi) İstedikleri cümleyi ilan etsinler, istedikleri sözü söylesinler. Milletimiz, CHP'li kardeşlerimiz de içinde olmak üzere FETÖ'yü de PKK'yı da bir terör örgütü olarak görüyor, her ikisini de millet düşmanı olarak kabul ediyor. Dolayısıyla aslolan milletin nasıl düşündüğüdür."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tutuklamalar anayasanın emri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN