Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adalet Bakanı Bozdağ: İfade vermiş olsalardı...

Adalet Bakanı Bozdağ, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin, "Eğer milletvekilleri gidip ifade vermiş olsalardı zorla götürülme kararı elbette çıkmazdı ama tutuklama konusu yargının kararı." dedi.

Giriş Tarihi: 9.11.2016 18:46 Güncelleme Tarihi: 9.11.2016 19:02
Adalet Bakanı Bozdağ: İfade vermiş olsalardı...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin, "Eğer milletvekilleri gidip ifade vermiş olsalardı zorla götürülme kararı elbette çıkmazdı ama tutuklama konusu yargının kararı. Tutuklama kararını yargı veriyor. Bizim buna müdahale etme hakkımız yok, doğru da değil. Yargılama sonunda ne karar çıkacağını hepimiz göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Adalet Komisyonu, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplandı. Komisyon, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı alt komisyon raporu üzerinden görüşmeye başladı.

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına değinerek, "Milletvekilleri tutuklanmamalı, sonuçta 6 milyon oy almış bir partinin milletvekilleri. Bizim amacımız suçlu bulmak değil, sorunu gidermektir." dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, "HDP'nin avukatlığını yapıyorsunuz." diyerek Yılmaz'a tepki gösterdi.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ da AK Parti'li diğer milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine, "Burada konuşulanlara herkesin saygı duyması gerekiyor. Herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil." sözlerini sarfetti.

"PARTİ AYRIMI YAPILMADAN DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILDI"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise HDP milletvekillerinin komisyonda olmasını kendilerinin de arzu ettiğini vurgulayarak, "Parlamentoda bulunmaları önemli, ancak kendileri Meclis çalışmalarına katılmayacaklarını söyledi." diye konuştu.

Bekir Bozdağ, parlamentonun parti ayrımı yapmadan, 154 milletvekili hakkındaki 810 dosyada dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verdiğini anımsattı.

Bunun üzerine bakanlığa gelen dosyaları mahkeme ve savcılıklara gönderdiklerini, savcılıklar ve mahkemelerin de bu dosyalarla ilgili tebligatlar çıkardığını ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri bizzat gidip ifade verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bizzat savunmasını gönderdi. Gitmeyenler de mazeret bildirdi. Ancak HDP'nin eş genel başkanları ve milletvekilleri savcılıklara gitmeyeceklerini, ifade vermeyeceklerini söylediler.

Yargı kararları eleştirilebilir, en ağır laflar da söylenebilir ama son tahlilde hepimiz, mahkemeler ve adli makamların verdiği kararlara uymak zorundayız. Eğer milletvekilleri gidip ifade vermiş olsalardı zorla götürülme kararı elbette çıkmazdı ama tutuklama konusu yargının kararı. Tutuklama kararını yargı veriyor. Bizim buna müdahale etme hakkımız yok, doğru da değil. Yargılama sonunda ne karar çıkacağını hepimiz göreceğiz."

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, kimsenin ayrıcalığının olmadığını, milletvekilinin de gidip ifade vermesi gerektiğini, buna itirazlarının bulunmadığını, ancak tutuklamanın istisnai bir durum olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanı Bozdağ: İfade vermiş olsalardı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN