Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP Atatürk'ün adını ağzına almayı hak etmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek anma töreninde konuştu. Erdoğan törende yaptığı konuşmada, "Gazi'nin mesajlarını hala anlayamayanlar olduğunu üzüntüyle takip ediyorum ve görüyorum. Üstelik bunların başında da bizzat kurucusu olduğu partinin mirasyedileri geliyor. Kendi küçük siyasi çıkarları uğruna ülkelerini, milletlerini, devletlerini Gazi'nin emaneti olan Yeni Türkiye'yi karalamanın, itibarsız hale getirmenin, hedef haline getirmenin peşinde olanlar onun adını ağızlarına almayı hak etmiyorlar." dedi.

Giriş Tarihi: 10.11.2016 10:44 Güncelleme Tarihi: 10.11.2016 11:47
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP Atatürk'ün adını ağzına almayı hak etmiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 78'inci yılında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Türkiye kavramının ilk kez Gazi tarafından Nutuk'ta defalarca zikredildiğini paylaşmak, hatırlatmak isterim. Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı'nı kalkan yaparak bu kavram üzerinden bizi yıpratmaya çalışanların aslında cumhuriyet ruhuna ne kadar yabancı oldukları ortadadır." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ANMA TÖRENİNDEKİ KONUŞMASINDAN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR ŞÖYLE:

"100 YILDIR SİZİ BEKLİYORUZ"

Gazi Mustafa Kemal'i rahmetle yad ediyorum. Onunla birlikte ahirete intikal etmiş tüm gazilerimiz ve şehitlerimize şahsım ve milletim adına minnetlerimi sunuyorum. Bu vesile ile 15 temmuz şehitlerimize, gazilerimize, o gece caddeleri dolduran tüm kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Her şeyden önce bizim tarihimizde sömürgecilik utancına asla ratlayamazsınız. Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Bakın size yaşanmış bir hikayeyi anlatayım. Makedonya'da TİKA ekibinden birinin yanına yaşlı bir hanım yaklaşır ve TİKA görevlisini dürterek neden bu kadar geç kaldınız der. TİKA görevlisi şaşışır durumu anlatmaya çalışırken ihtiyar şöyle der: 100 yıldır sizi bekliyoruz.

Biz oradan ayrılalı çok uzun zaman oldu ama oradaki insanların umudu hiçbir zaman bitmedi. Dün devlet olarak oradaydık bugün projelerimizle oradayız. Biz 780 bin km'ye hapsolamayız. Bizim fiziki sınırlarımız başka gönül sınırlarımız başkadır. Gazi Mustafa Kemal aslında Osmanlı zabitidir. Anadolu'ya da Osmanlı ordusunun resmi mensubu olarak geçmiştir. Onun için tarihe bütünüyle sahip çıkacağız.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "100 YILDIR SİZİ BEKLİYORUZ"

YENİ TÜRKİYE KAVRAMINI İLK KEZ GAZİ MUSTAFA KEMAL KULLANDI

Yeni Türkiye kavramının ilk kez Gazi tarafından Nutuk'ta defalarca zikredildiğini paylaşmak, hatırlatmak isterim. Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı'nı kalkan yaparak bu kavram üzerinden bizi yıpratmaya çalışanların aslında cumhuriyet ruhuna ne kadar yabancı oldukları ortadadır. Türkiye'yi yıpratmak isteyenler, Gazi Mustafa Kemal'in en çok hayran olduğu devlet adamlarının başında Fatih Sultan Mehmet olduğunu da bilmezler. Gazi Mustafa Kemal'i tarihe düşüren sır, Fatih gibi Gazi de milletine sonsuz bir güven besliyordu. Düşman geldiğinde Geldikleri gibi gidecekler sözünü milletine olan inancından söylüyordu. Bu milleti üstün kılan Ya İstiklal Ya Ölüm parolasıyla yaşıyor olmasıdır.

"YENİ TÜRKİYE KAVRAMINI İLK KEZ GAZİ MUSTAFA KEMAL KULLANDI"

BİZZAT KURUCU OLDUĞU KENDİ PARTİSİNİN MİRASYEDİLERİ...

Gücünü milletten alan Fatih, İstanbul'un ve Yeni Çağ'ın kapılarını bize açarken, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları da 'bitti' denilen bir milletten devşirdikleri güçle Yeni Türkiye'yi inşa ettiler. Açıkçası ben, Samsun'a çıktığı andan itibaren mücadelesini sadece milletine güvenerek yürüttüğünü söyleyen Gazi'nin mesajlarını hala anlayamayanlar olduğunu üzüntüyle takip ediyorum ve görüyorum. Üstelik bunların başında da bizzat kurucusu olduğu partinin mirasyedileri geliyor. Kendi küçük siyasi çıkarları uğruna ülkelerini, milletlerini, devletlerini Gazi'nin emaneti olan Yeni Türkiye'yi karalamanın, itibarsız hale getirmenin, hedef haline getirmenin peşinde olanlar onun adını ağızlarına almayı hak etmiyorlar. Gazi Mustafa Kemal, tam bağımsızlığı tam serbestlik olarak tanımlar. En büyük eserim dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni sürekli daha ileri taşımanın gayretindeyiz. Bunu başarırsanız onu anlamış olursunuz. Anlamazsanız sürekli patinaj yaparsınız. Huzurunuzda doğrudan milletin seçtiği bir cumhrubaşkanı olmamda milli iradenin nerelere ulaştığını gösteriyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "BİZZAT KURUCU OLDUĞU KENDİ PARTİSİNİN MİRASYEDİLERİ..."

İNANÇTAN VE CESARETTEN BÜYÜK BİR SİLAH HENÜZ İCAT EDİLMEDİ

Rabbim bizlere 15 Temmuz'da farklı bir zaferi nasip etti. Bu millet yüce bir millet. Parlamento, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Özel Harekat, İstanbul'da Şehitler Köprüsü.. bombalandı. 246 şehidimiz var. Bu yolculuk onunla anlam kazandı. Dünyada örneği yok. Milletimizin her bir ferdi demokrasisini, geleceğini koruma azmiyle sokaklara döküldü. Hamdaolsun milletimin bizi yalnız bırakmayışını unutmak mümkün değil.İnançtan ve cesaretten daha büyük bir silah henüz icat edilmedi. Bu millet istiklal marşını yaşıyor. Eline silah almadan sadece inancıyla cesaretiyle bayrağıyla engellemiştir. 15 Temmuz bir pasif direniş değildir. Aktif ve silah kullanılmadan kazanılmış bir mücadeledir. Dünyada bunun başka bir örneği de yoktur.

ilk hedef 2023. Cumhuriyet'in 100. yılı çok farklı kutlanacak. Atatürkçülük adına değişime direnenlere rağmen biz onun vasiyetini yerine getirmeye devam edeceğiz. İlköğretimden itibaren ders kitaplarının yeniden gözden geçirilmesi dahil milletimizi tarihi ve kültürü ile buluşturacak adımları atacağız. 10 Kasım'ı kuru kuruya ölüm yıldönümü olarak anma değil yeniden bir doğuş olarak kutlamayı çok önemli görüyorum. Yas kazandırmaz. Bunları milad olarak görmek bizi farklı bir geleceğe taşıyacaktır. Anadolu coğrafyasını bize vatan yapan tüm şehit ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

"İNANÇTAN VE CESARETTEN BÜYÜK BİR SİLAH HENÜZ İCAT EDİLMEDİ"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP Atatürk'ün adını ağzına almayı hak etmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN