Anayasa zirvesinde uzlaşma sinyali

Giriş Tarihi: 11.11.2016
Anayasa zirvesinde uzlaşma sinyali

Başbakan Yıldırım ile MHP lideri Bahçeli bir saatlik zirvede yeni anayasa için görüş alışverişinde bulundu. Bahçeli, Yıldırım’ın düşüncelerini müspet bulduğunu bildirdi

Başbakan Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin yeni anayasa görüşmesi olumlu geçti. Bir saat süren görüşmenin ardından Bahçeli'nin yaptığı değerlendirmeler, yeni anayasada uzlaşma umudunu güçlendirdi. Bahçeli, "Başbakan'ın düşünceleri müspet ve makul" dedi. Çankaya Köşkü'ndeki görüşmede, Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli ile yeni anayasanın çerçevesi ve ilkeleri konusunda görüş alışverişinde sundu. Görüşmenin ardından sosyal medyadan açıklamalarda bulunan Bahçeli, Yıldırım ile yaptığı görüşmenin verimli geçtiğini belirtti. Bahçeli'nin bu açıklaması siyasi kulislerde yeni anayasa için umut verici bir işaret olarak değerlendirildi. Türkiye'nin şu anda önünün tıkandığını belirten Bahçeli, özellikle 15 Temmuz'dan sonra siyasi dinamiklerin farklılaştığını ve karmaşıklaştığını kaydetti. Bahçeli, şu ifadelere yer verdi: "Bugün Sayın Başbakan'ın şahsımla paylaştığı anayasayla ilgili düşüncelerini müspet ve makul buluyoruz. Sayın Yıldırım'la oldukça verimli geçen görüşmemizin, inanıyorum ki ülke ve millet hayrına güzel gelişmelere vesile olacağı kanaatindeyim. Henüz somut bir siyasi mutabakat sağlanmamış olsa da, önümüzdeki sürecin Türkiye'deki fiili dayatmayı çözeceği ümidindeyim."

MHP'NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ
MHP, anayasa değişiklik paketi ile ilgili kırmızı çizgilerini daha önce açıklamıştı. MHP anayasa değişiklik paketinde anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilmeden korunmasını bekliyor. Bunlar devletin şekli, Cumhuriyet'in nitelikleri, devletin bütünlüğü, resmi dil, milli marş ve başkentle ilgili maddeler. MHP bu maddelerin değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğine ilişkin maddenin korunmasını, yine federasyon yerine üniter yapının devamını istiyor. AK Parti hazırladığı metinlerde, MHP'nin bu hassasiyetlerini dikkate aldı. İkinci teklif ise daha kapsamlı. AK Parti, MHP'ye üniter yapının güvencesi olarak hazırladığı her iki teklife de merkezden yönetimi sağlayacak düzenlemeler ekledi. Merkezden yönetimin en temel özelliği olan ilin en büyük mülki idare amiri valiler, mevcut sistemde olduğu gibi yine merkezden atanacak. Yeni sistemde valiler ya direkt başkan tarafından ya da İçişleri Bakanı'nın önerisi üzerine yine başkan tarafından atanacak. Diğer mülki amirlerin ataması da yine merkezden yapılacak. Anayasa değişiklik teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilebilmesi için MHP'nin desteğine ihtiyaç bulunuyor. Zira AK Parti'nin sandalye sayısı teklifin kabul edilmesi için yeterli değil. AK Parti'nin TBMM Başkanı hariç 316 milletvekili bulunuyor. Değişikliğin Meclis'te kabul edilebilmesi için en az 330 milletvekilinin evet oyu vermesi gerekiyor.

SIRADA KILIÇDAROĞLU VAR
Başbakan Yıldırım'ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ise henüz randevu almadığı öğrenildi. Yıldırım'ın önümüzdeki günlerde Kılıçdaroğlu'na teklifi sunması bekleniyor. Bu arada Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ı da kabul eden Yıldırım, "Avrupa Konseyi'ni, bu kritik dönemde ve bundan sonra da yanımızda görmek istiyoruz" mesajını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasa zirvesinde uzlaşma sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN