Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoşgörüsüzlük veba gibi yayılıyor

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Hoşgörüsüzlük veba gibi yayılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belarus ziyaretinde “Avrupa ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar veba gibi yayılıyor” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ertelenen Belarus ziyaretini dün gerçekleştirdi. Erdoğan, mevkidaşı Alexander Lukashenko ile birlikte Türkiye Diyanet Vakfı'nca (TDV) 67 yıl sonra yeniden inşa edilen Minsk Camisi'nin açılış törenine katıldı. Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko başta olmak üzere eserin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, şöyle konuştu:
Bu ibadethane aynı zamanda Türk-Belarus dostluğunun simgelerinden olacaktır. Belarus farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içinde yaşadığı bir ülke.
Burada farklılıkların bir tehdit ve tehlike değil, büyük bir zenginlik olarak görüldüğüne şahit oluyoruz. Dinleri, kültürleri, inançları farklı insanlar Belarus'un istikrarı, büyümesi için var gücüyle çalışıyor.
Bu güzel manzaraya maalesef dünyanın birçok ülkesinde rastlamak mümkün değildir. Avrupa ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor.
Sırf kimliği, kılık, kıyafeti, inancı farklı olduğu için insanlar ayrımcı politikaların, şiddetin muhatabı olabiliyor. Bilhassa canlarını kurtarmak, kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmek için dünyanın çalkantılı bölgelerinden kaçan mazlumların Avrupa kapılarında yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz.
Türkiye olarak 6 yıldır Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen mültecileri burada anlatacak değilim, onlara ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz. Çünkü inancımızın gereği budur. Bombalar altından kaçan insanlara kapılarımızı kapayamayız.

'CAMİNİN ROLÜ BÜYÜK'
Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko da konuşmasında şunları kaydetti: "Minsk'teki bu cami sadece Belarus'taki Müslümanları sevindirmekle kalmıyor. Bütün Belarus vatandaşlarına bir müjdedir bu. Belarus'a Müslümanların ilk yerleşimi 600 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu cami umarız ki İslam'ın gerçek değerlerini tanıtma işinde rolü büyük olacaktır." Açılış töreninin ardından Erdoğan, mevkidaşı ile birlikte camiyi gezdi. Erdoğan, daha sonra cuma namazını burada kıldı. Namazı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı.EKMEĞİ TUZA BANIP YEDİLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, başkent Minsk'te havalimanında Belarus'un bereket anlamına gelen karşılama geleneği olan ekmek ve tuzla karşılandı. Erdoğan ve eşi ekmeği tuza banarak yedi. Daha sonra Bağımsızlık Sarayı'na giden Erdoğan'ı burada mevkidaşı Alexander Lukashenko eksi 5 derece altında yapılan resmi törenle karşıladı. Erdoğan'ın heyetinde MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da yer aldı. Erdoğan ve Lukashenko baş başa görüşme öncesinde kısa birer açıklama yaptı. Heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında 9 işbirliği anlaşması imzalandı. Erdoğan ve Lukashenko, Türkiye ve Belarus Ortak Bildirisi'ne imza koydu. Ardından da ortak basın toplantısı düzenledi. Minsk Camisi'nin anlamının çok büyük olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Lukashenko'nun hoşgörüsünün, farklı kimlikleri kucaklayan tutumunun tüm dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz" diye konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Minsk Camisi'nin açılışının ardından Zafer Anıtı'nı ziyaret ederek, çelenk bıraktı.

KÜÇÜK EKREM İÇİN DESTEK İSTEDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, günübirlik ziyareti sırasında, annesi Alina Göçen tarafından, babasının izni olmadan Belarus'a kaçırılan küçük Ekrem Deniz Göçen'in durumunu da gündeme getirdi. Erdoğan, küçük çocuğun babasına iade edilmesi ya da iletişim kurulması konusunda Minsk yönetiminden destek beklediğini ifade etti.
Emine Erdoğan Ulusal Sanat Müzesi'ni ziyaret etti. Emine Erdoğan ayrıca Baravlyani Çocuk Onkoloji Merkezi'ni gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoşgörüsüzlük veba gibi yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN