‘Kahramanları aday gösterin, beni değil’

Giriş Tarihi: 13.11.2016
‘Kahramanları aday gösterin, beni değil’

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz demokrasi mücadelesine önayak olduğu için Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmek istendi. Ancak “Bu ödül benim değil, milletimin hakkıdır. Mücadelenin kahramanlarından birini aday gösterelim” dedi

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) darbe girişimindeki demokrasi yanlısı tutumu nedeniyle Türk halkını 2017 Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermek için 28 Temmuz'da çalışmalarına başladı. Üniversite bünyesinde bir başvuru komisyonu ve komiteler oluşturuldu. 4 ay boyunca darbe girişiminin arka planıyla ilgili olarak yoğun bir akademik çalışma başlatıldı. Çok özel kahramanlar ve gazilerin yanı sıra şehit aileleriyle de röportajlar yapıldı. 15 Temmuz gecesinde gösterilen fedakârlık ve mücadelenin kanıtı olan yüzlerce yazılı ve görsel deliller bir araya getirildi. Başvuru için gerekli tüm kriterler tamamlandı. Ancak bir ülke halkının topyekûn ödüle aday gösterilemeyeceği, temsilen bir kişi, kurum ya da kuruluş belirlenmesi gerektiği için sembol bir isim arayışına girişildi. İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın aday önerisi için TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile istişarelerde bulundu. Kahraman ve Çavuşoğlu en uygun ismin Türk Halkı'na sokağa çıkma çağrısında bulunarak bu mücadelenin başlamasına öncü olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olacağını söyledi.

MİLLETİMİN HAKKI
Aydın tarafından süreç hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da bilgi verildi ve kendisinin Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterileceği aktarıldı. Ancak Erdoğan'ın "Bu ödül benim değil, milletimin hakkıdır, Türk Halkı'nın hakkıdır. O kahramanlarından birinin aday gösterilmesi daha uygun olur" sözleri üzerine halk kahramanlarından birisinin komiteye bildirilmesine karar verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kahramanları aday gösterin, beni değil’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN