Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin Valisi Yaman: Şehit kardeşimizin failleri çok kısa sürede yakalandı

Mardin'in Derik ilçesinde Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit olduğu bombalı saldırının soruşturması ile ilgili konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman, Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir devlet olduğunu belirterek, "Şehit kardeşimizin failleri çok kısa bir süre içinde yakalandı" dedi.

Giriş Tarihi: 14.11.2016 18:04
Mardin Valisi Yaman: Şehit kardeşimizin failleri çok kısa sürede yakalandı

Olayın faillerinin Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü T.E. ile yeğeni olan Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi M.Ş.M. ve Zabıta Amiri V.E. olduğu iddia edildi.
Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik ilçesinde düzenlenen ve Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit olduğu bombalı saldırıyla ile ilgili konuştu. Vali Yaman, Safitürk için Mardin merkez Fuat Yağcı Camii'nde okutulan mevlitte, şehit Kaymakam'ın son 1,5 aydır belediye başkanlığı görevini de yürütmeye başladığını belirterek, "Devletimiz, hükümetimiz, bakanlığımız kendisine bu gayretli çalışmalarından dolayı belediye başkanlığını kaymakam beyin yapmasını arzu ettiler. Takip ettiğiniz, Derik'te çok güzel hizmetler yapıyordu ve yaptı. Yeri geldi çocukların ağabeyi oldu, yeri geldi kardeşi oldu, yeri geldi bir dostu oldu. Tabii yapmış olduğu başarılı hizmetler, terör örgütünün Kaymakamımıza karşı hasmını ortaya çıkarmış oldu. Ve terör örgütü bildiğiniz gibi 10 Kasım günü 10 Kasım törenlerinden sonra kendisi makamındayken menfur bir saldırı sonucunda değerli kardeşimiz şehit olmuştur. Herkesin gönlünde taht kurmuştu. İnşallah bütün milletimiz de bu şekilde hatırlayacak. Tabii bunun bilinmesini arzu ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü bir devlettir. Şehit kardeşimizin failleri çok kısa bir süre içinde yakalandılar. Devlet hiçbir vatandaşımıza huzursuzluk çıkaran canilerin peşini bırakmayacaktır. Terör örgütlerine en ağır bir şekilde hak ettikleri cevap veriyor. Bu alanda devletimizin terörle mücadelesi son derece başarılı bir şekilde devam ediyor" dedi.

GÖZALTINDAKİ 52 KİŞİNİN SORGUSU SÜRÜYOR

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Mardin Valisi Mustafa Yaman, Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit edilmesi olayında faillerin yakalandığını açıklarken, gözler soruşturmaya çevrildi. Soruşturma kapsamında gözaltında bulunan 52 kişinin sorgusu sürerken, verilen ifadelere göre, olayın faillerinin Kaymakamlık Yazı işleri Müdürü T.E. ile yeğeni olan Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi M.Ş.M. ve Zabıta amiri V.E. olduğu ileri sürüldü. İfadelere göre, T.E'nin bombayı kargo ile İstanbul'dan getirttiği, Kaymakamlık binasına ise, Yazı işleri şefi olan yeğeni M.Ş.M.'nin getirdiği ve makama yerleştirdiği, bombanın kumandaya benzer bir alet ile zabıta müdürü V.E. tarafından patlatıldığı iddia edildi. Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkartılan Yazı İşleri Müdürü T.E.'nin Sakarya'da Safitürk'ün cenazesine katıldığı için cenazede sorun yaşanmaması için yakalanmadığı ve takip edildiği Diyarbakır'da gözaltına alındığı öğrenildi.
YAKINLARI ARAŞTIRILIYOR
Soruşturma kapsamında Kaymakam Safitürk'ün şehit edildiği olayın faili olduğu ileri sürülen Kaymakamlık Yazı işleri Müdürü T.E.'nın 30 Mart 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Belediye Başkan adayı olmak için Ak Parti ilçe başkanlığına başvurduğu belirtildi. Ancak, Ak Parti başka bir kişiyi aday göstermişti. Olayda ikinci fail olduğu ileri sürülen ve T.E.'nin yeğeni olan M.Ş.M.'nin ise, bir kardeşinin halen dağda olduğu, bir kardeşinin ise Diyarbakır'da 3 ton patlayıcı ele geçirilen traktör olayında öldürüldüğü belirtildi. M.Ş.M.'nin kardeşlerinin dağda olması nedeniyle Ç. olan soyadını değiştirdiği belirtildi. Patlayıcıyı kumanda ile infilak ettirdiği iddia edilen Zabıta Amiri V.E.'nin ise, bir kardeşinin Kaymakamlıkta bahçevan, bir kardeşinin ise Emniyette çaycı olarak çalıştığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin Valisi Yaman: Şehit kardeşimizin failleri çok kısa sürede yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN