Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Derik kaymakamının şehit edilmesi ile ilgili flaş gelişme

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "İl Emniyet Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarda şehit Safitürk'ün yakın mesaisinde olan kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 28 kişi, İl Jandarma Komutanlığınca da 43 kişi gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili gözaltına alınan kişi sayısı şu an itibarıyla toplam 71'dir. Olayın failleri olduğu değerlendirilen şahıslar ve iş birlikçilerinin tamamı halen gözaltında bulunmaktadır." dedi.

Giriş Tarihi: 15.11.2016 15:46 Güncelleme Tarihi: 15.11.2016 16:58
Derik kaymakamının şehit edilmesi ile ilgili flaş gelişme

Vali Yaman, beraberinde İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ve İl Jandarma Komutanı Albay Ahmet Zafer İzcan ile Valilikte düzenlediği basın toplantısında, 10 Kasım günü saat 12.00 sıralarında Derik Kaymakamı olarak görev yapan ayrıca İçişleri Bakanlığınca Derik Belediyesine görevlendirilen Kaymakam Safitürk'e terör örgütü PKK mensuplarınca el yapımı patlayıcı ile saldırı yapıldığını anımsattı.

"SALDIRININ PLANLANDIĞI DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR"

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca saldırı ile ilgili soruşturma başlatıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Bi·nali· Yıldırım, İçiişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun gelişmeleri bi·zzat taki·p ederek, çalışmalara destek verdiklerini aktaran Yaman, şöyle konuştu:

GÖZALTINA ALINANLARIN 28'İ KAMU GÖREVLİSİ

"İl Emniyet Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarda Şehi·t Safitürk'ün yakın mesai·si·nde olan kamu görevli·leri·ni·n de aralarında bulunduğu 28 kişi, İl Jandarma Komutanlığınca da 43 kişi gözaltına alınmıştır. Olayla i·lgi·li· gözaltına alınan ki·şi· sayısı şu an i·ti·barıyla toplam 71'di·r. İlgi·li· bi·ri·mlerce yapılan çalışmalarda olay tari·hi·nden 3-4 gün önce Deri·k Kaymakamlığı çalışanları Ş.M, F.B, N.E, Z.D ve Z.E'nin toplantı yaptıkları, bu toplantıda yapılacak saldırının planlandığı, kargo yoluyla gelecek olan bombanın kaymakamlık makamında patlatılacağı kararını aldıkları değerlendi·ri·lmektedi·r."

PATLAYICI UZAKTAN KUMANDAYLA PATLATILMIŞ

Yaman, "Ş.M'nin 8 Kasım Salı günü bi·r personel aracılığıyla i·çeri·si·nde bomba olan kargoyu kaymakamlığa geti·rtti·ği· ve akabi·nde bombayı kaymakamlık makamına yerleşti·rdi·ği·, ayrıca 10 Kasım Perşembe günü saat 12.00 ci·varında kaymakamlık personeli· T.E ile beledi·ye personeli· V.E tarafından daha önceden yerleşti·ri·len patlayıcının uzaktan patlamasının sağlandığı değerlendi·ri·lmektedi·r. Yapılan yoğun çalışmalar sonucunda olayın fai·lleri· olduğu değerlendi·ri·len şahıslar ve i·ş bi·rli·kçi·leri·ni·n tamamı halen gözaltında bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

"SALDIRI Mİ·LLETİ·Mİ·Zİ·N HUZURUNA VE ÜLKEMİ·Zİ·N BÜTÜNLÜĞÜNE KASTETMEKTEDİ·R"

Menfur saldırı i·le i·lgi·li· Mardi·n Cumhuri·yet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın ti·ti·zli·kle ve çok yönlü olarak devam ettiğine işaret eden Vali Yaman, şunları söyledi:

"Gerek Kaymakamlık gerekse de beledi·ye başkan veki·lli·ği·ni· fedakarca yapan, yürüttüğü çalışmalarla vatan ve mi·llet sevgi·si·ni· ortaya koyan Kaymakamımız Muhammet Fati·h Safi·türk'e yapılan saldırı hi·ç şüphe yok ki· mi·lleti·mi·zi·n huzuruna ve ülkemi·zi·n bütünlüğüne kastetmektedi·r. Bili·nmesi·ni· i·sti·yoruz ki· mi·lleti·mi·zden aldığımız güçle devleti·mi·zi·n ve hükümeti·mi·zi·n kararlılığıyla, gerek PKK gerek FETÖ gerekse DEAŞ ve bütün terör örgütleri· i·le mücadelemi·z aralıksız devam edecekti·r. Görevi· başındayken uğradığı saldırı sonucu şehi·t düşen Kaymakamımız Safi·türk'e, 15 Temmuz gecesi· canlarını ortaya koyan şehi·tleri·mi·ze ve tüm şehi·tleri·mi·ze bi·r kez daha Cenab-ı Allah'tan rahmet ni·yaz edi·yoruz. Azi·z mi·lleti·mi·zi·n başı sağ olsun."

ŞEHİT KAYMAKAM SAFİTÜRK, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derik kaymakamının şehit edilmesi ile ilgili flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN