Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaset servis medyası

2008-2012’de siyaseti şekillendirmek için hedef seçtikleri kişilerin telefonlarını dinleyen, yatak odalarına gizli kamera koyarak kayıt yapan FETÖ’cü çete, görüntüleri internette dolaşıma sokmak için ‘kaset servis medyası’ oluşturdu. Baykal kasedinde Cevheri Güven, MHP’lilerin kasetlerinde ise işadamı İbrahim Faruk Bayındır başroldeydi. İkisi de kaçtı. Kirli kaset servisinin alıcısı habervaktim.com adlı internet sitesinin yazarı Yener Dönmez’di, tutuklandı.

Giriş Tarihi: 15.11.2016 09:58 Güncelleme Tarihi: 15.11.2016 10:11
Kaset servis medyası

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Cem Necip İşçimen ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Alpaslan Karabay koordinesinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yapılan 'kirli kaset soruşturması'nın ilk ayağı yatak odası röntgencisi polislerdi. Kaset komplolarında 89 polisin rol oynadığı tespit edildi. Soruşturmanın ikinci ayağı ise 'kirli kasetleri' internette dolaşıma sokan 'kaset servis medyası' oldu.

TANIK İFADELERİ ÖNEMLİ İPUÇLARI VERDİ

Soruşturma kapsamında alınan tanık ifadeleri 6 Mayıs 2010'da gündüz saatlerinde başlayan 7 Mayıs 2010'a uzanan Baykal kasedi servisine dair önemli ipuçları anlattılar. İfadelerinde Cevheri Güven ismini işaret ediyorlardı.

KİRLİ SERVİSİN ALICISI

Baykal kasedini ilk servis etmek istedikleri internet sitesinden olumsuz yanıt alan Cevheri Güven adres arayışına giriyor. Baykal'a kaset kumpasıyla ilgili gözaltına alınan Yener Dönmez, o tarihte Akit gazetesinde ve habervaktim.com internet sitesinde köşe yazarlığı yaptığını ifade ederek, "Gece geç saatlerde, Cevheri Güven aradı. 'Sizinkilere bir şeyler gitmiş haberin var mı' dedi. Deniz Baykal ile ilgili görüntülerin internet ihbar hattına geldiğini öğrendikten sonra görüntüleri yayınladık" dedi. Yener Dönmez, tutuklandı.

MHP KUMPASINDAKİ İSİM

MHP'lilere kurulan kaset kumpasının medyaya servis ayağındaki isim ise soruşturma dosyasına göre TARKİM Havacılık'ın sahibi işadamı İbrahim Faruk Bayındır oldu. MHP'lilerin kasetleri çıktığında 12 Haziran 2011 seçimine yaklaşık 3 hafta vardı. Bu yöntemle 15 kişilik MHP Başkanlık Divanı'nın, çoğu genel başkan yardımcısı konumunda olan 9 üyesi MHP'deki görevlerinden istifa etti. 9 kişinin hepsi seçilebilecek yerlerden aday gösterilmişti. Tümü adaylıktan çekildi, Bahçeli'nin kurmayları seçim öncesinde tasfiye oldu.

CEVHERİ GÜVEN HALEN FİRARDA

Cevheri Güven ise 3 Kasım 2015'te Nokta dergisinin kapak haberi nedeniyle 'Halkı Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı bir isyana tahrik' suçlamasıyla tutuklandı. 29 Kasım 2015'te tahliye olan Güven, kayıplara karıştı. Kaset soruşturmasının şüphelisi, halen firarda.

SABAHA KADAR KONUŞMUŞLAR

Mahkeme kararıyla elde edilen telefon görüşme trafiğinde, 6 Mayıs 2010'u 7 Mayıs 2010'a bağlayan gece Cevheri Güven ile Yener Dönmez arasında başlayan telefon görüşmelerinin sabah saatlerine kadar sürdüğü tespit edildi. (Hürriyet)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaset servis medyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN