Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara artık dolapta satılacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: 2017’de düz paket uygulaması başlatacağız. Markayı görünmez hale getireceğiz. Kapalı dolaplara konarak satılacak

Giriş Tarihi: 15.11.2016
Sigara artık dolapta satılacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2017 bütçe sunumunu yaptı. Akdağ, sağlıkta dönüşümün ikinci dönemini şöyle açıkladı:
Türkiye'de sigara kullanımı 15 yaş üzerinde yüzde 23.2'lere inmişti, şimdi ise yeniden yüzde 27.3'e çıktı. Bu nedenle ciddi bir program hazırlıyoruz. 2017'de bu programı devreye sokacağız. Düz paket uygulaması başlatacağız. Bu uygulama ile markayı neredeyse görünmez hale getirmeyi hedefliyoruz. Satış yerine girince de görünmeyecek. Kapalı dolaplara konarak satılmasını mevzuatımıza ekleyeceğiz.
Genç nüfus azalırken yaşlı nüfusu artıyor. Bu nedenle hastalık yerine sağlığa yatırım yapılacak. Bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunmak için tütün ve alkol kullanımı ile sağlıklı beslenme ve hareketli hayat için yeni projeler geliştirmemiz gerekiyor.
Yeni dönemde cepten sağlık harcamaları azaltılacak. Özelde fark alınmayan hizmetler listesine kanser cerrahisi ve benzeri durumlar da dahil edilecek. Acil vakalar ve yoğun bakım tedavileri ile diğer belirlenmiş teşhis ve tedavi uygulamalarında özel hastanelerde ilave ücret alınmaması gereği yakından takip edilecek.
Herkesin bir diyetisyeni olacak. Sağlık merkezlerinde, kanser taramaları, evde sağlık hizmetleri, laboratuvar, görüntüleme hizmetleri, kadın ve çocuk-ergen sağlığı ile psikososyal hizmetler de verilecek.
Yeni dönemde performans esaslı yöneticilik modeli getirilecek. Şeker hastalığı, gebelik, doğum, diz protezi, kalça protezi, koroner kalp hastalığı, KOAH, diş implantı ve prostat kanserleri için klinik kalite ölçümü yapılacak. Böylelikle, kanıta dayalı tedavi süreci başlayacak. Hastanın tedavi sonrasında memnuniyeti de ölçülmüş olacak.

İLK MÜDAHALE BAKAN AKDAĞ'DAN
15 Temmuz'da bombalanarak ağır hasar alan ve tadilata alınan Meclis'te görünmez kaza yaşandı. Üst katta cam kenarında bulunan bir mermer parça, işçi A.Ü.'nün başına düştü. İşçiye ilk müdahaleyi doktor milletvekili CHP'li Aytuğ Atıcı ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptı. Yaralı A.Ü., gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara artık dolapta satılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN