Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 belediyeye kayyum

4 belediyeye kayyum

“Terör odağı” belediyelere operasyonlar sürüyor. Mardin, Siirt, Van ve Tunceli belediyelerine kayyum atandı. Başkanvekili olarak görevlendirilen 4 ildeki mülki idare amirleri ise ilk gün hizmete başladı

İçişleri Bakanlığı terör örgütüne destek sağlayan belediyelere operasyonlarını sürdürüyor. 4 ilin belediye başkanı görevden alınırken, yerlerine de kayyum atandı.

MARDİN, SİİRT, VAN, TUNCELİ
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile önceki gün tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırıldı. Tunceli Belediye eş başkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul tutuklandı. DBP'li Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ile 4 belediye yetkilisi ise gözaltına alındı.

MÜLKİ AMİRLERE BÜYÜK GÖREV
Bu gelişmelerin ardından İçişleri Bakanlığı, Mardin Valisi Mustafa Yaman'ı Mardin Büyükşehir Belediye Başkanvekilliği'ne, Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın'ı Siirt Belediye Başkanvekilliği'ne, Tunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner'i Tunceli Belediyesi Başkanvekilliği'ne, Van Valisi İbrahim Taşyapan'ı da Van Büyükşehir Belediye Başkanvekilliği'ne getirdi. Terörü destekledikleri için görevden alınan belediye başkanlarından Ahmet Türk hakkında, "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne para temin etmek ve üye olmak, görevini kötüye kullanmak, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti'ni, TBMM'yi alenen aşağılamak" suçlamalarından soruşturma açıldı. Bakırhan ise "PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olmak" ve bölücü terör örgütü lehine Siirt'te yapılan çok sayıda yasadışı gösteri yürüyüşüne katılarak örgüt lehinde propaganda ve eylemde bulunmak suçlardan 16 Kasım'da gözaltına alınarak tutuklandı.

15 YILA ÇARPTIRILMIŞTI
Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması doğrultusunda 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "terör örgütüne üye olmak" suçundan dava açılan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya, 4 Ocak 2016'da 15 yıl hapis cezası almıştı. Şüphelilerle ilgili işlemler sürerken, yeni kayyumlar çalışmalara başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 belediyeye kayyum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN