Hesap vakti

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Demirtaş’ı savunmak için çok sayıda avukat katıldı

Giriş Tarihi: 18.11.2016
Hesap vakti

Adana'da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, 2011'deki konuşmasında "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Demirtaş'ı savunmak için çok sayıda avukat katıldı. Terör soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Demirtaş'ın savunmasının alınması için Edirne F Tipi Cezaevi'yle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlantı kurularak görevli infaz koruma memurundan sanığın hazır edilmesi istendi. Görevli, tebliğ yapılan Demirtaş'ın, SEGBİS ile duruşmaya katılmayacağını, gerekli açıklama ve savunmaları avukatlarının yapacağını aktardığını söyledi.

Bunun üzerine mahkeme başkanının söz verdiği Demirtaş'ın avukatlarından Vedat Özkan, müvekkiliyle görüşüp iradesine uygun beyanda bulunacaklarını dile getirdi.

Duruşma, iddianamenin Demirtaş'a tebliğ edilmesi ve savunmasını yapması için 10 Ocak'a ertelendi. Avukat Özkan, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, Demirtaş'a iddianamenin henüz tebliğ edilmediğini, müvekkilinin bu yüzden SEGBİS'le duruşmaya çıkmadığını söyledi.

Demirtaş hakkında, 15 Ekim 2011'de Adana'da düzenlenen BDP il kongresinde yaptığı konuşmada "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hesap vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN