Kırgızistan'daki FETÖ okullarına devlet denetimi talebi

Kırgızistan'ın eski Eğitim ve Bilim Bakanı Kanat Sadıkov, ülkede "Türk okulları" adı altında faaliyet gösteren Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) eğitim kurumlarının Kırgızistan devletinin denetimi altında olması gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 18.11.2016 15:35 Güncelleme Tarihi: 18.11.2016 15:38
Kırgızistan'daki FETÖ okullarına devlet denetimi talebi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kırgızistan'daki yapılanmasını yakından tanıyan Sadıkov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin FETÖ'nun ülkedeki uzantılarından etkilenmemesini istediğini belirtti.

Sadıkov, "Bunlar, Kırgız eğitim sektörüne Türk işveren olarak girdiler. Bu ilişkiler, Kırgızistan devleti tarafından yeniden düzenlemelidir. Kırgız-Türk ilişkileri ve Kırgızistan devletinin çıkarları her şeyin üzerinde olmalıdır." diye konuştu.

FETÖ'nün Kırgızistan'daki eğitim sistemini etkilemeye yönelik çabaları olduğunu hatırlatan Sadıkov, "Biz, Gülencilerin Kırgız eğitim sektörünü etkilemeye yönelik çabalarını biliyoruz. Kırgız ve Türk devletlerinin bundan etkilenmemesi için ne şekilde mücadele edilmesini gerektiğini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Sadıkov, Kırgızistan'ın 15 Temmuz darbe girişimini mevcut anayasal düzeni yıkmaya yönelik bir eylem olarak gördüğünü ve Türkiye devlet yetkilileri ve halkı ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

FETÖ'nün en iyi organize olduğu ülkelerden biri olarak bilinen Kırgızistan'da örgütle yakınlığıyla bilinen Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları bünyesinde 9 ilk ve ortaokul, 16 lise, iki uluslararası okul ve bir üniversite faaliyette bulunuyor.

FETÖ'NÜN KIRGIZİSTAN'DAKİ FAALİYETLERİ

FETÖ'nün Kırgızistan'daki faaliyetleri, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının hemen ardından başlamıştı.

Örgütle bağlantılı olduğu belirtilen Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları, Kırgızistan Eğitim Bakanlığı ile 2 Mayıs 1992'de işbirliği anlaşması imzaladı.

FETÖ bağlantılı eğitim kurumu, önce Bişkek'te bir erkek lisesi açmış, bağımsızlığını yeni kazanan ülkenin yaşadığı sıkıntıları ve Kırgız halkının Türkiye'ye olan yakınlığını kullanarak ülke genelinde hızla yayılmıştı.

Yedi bölgede okullar ve yurtlar açarak faaliyetlerini sürdüren Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları bünyesinde 9 ilk ve ortaokul, 16 lise, Silk Road ve Cambridge adı altında iki uluslararası okul ile Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi bulunuyor.

Kitaplar çıkartan, dergiler yayınlayan, konferanslar düzenleyen Sebat Eğitim Kurumlarının okullarında her yıl 10 bin öğrencinin eğitim aldığı biliniyor. FETÖ'ye yakın bu okullardan mezun olanlar çeşitli dernekler kurarak örgütleniyor.

Başarılı öğrencilere "ücretsiz eğitim" verdiği algısını güçlü tutmaya çalışan Sebat Eğitim Kurumlarının Kırgızistan'da 100 milyon doları aşkın mal varlığının olduğu vurgulanıyor. Bu kurumlarda yaklaşık 2 bin 200 kişi çalışıyor.

FETÖ'ye yakın eğitim kurumları, geçen yıl, Bişkek'in en önemli caddesinde büyük bir binanın temelini attı. Cumhurbaşkanlığı konutuna giden Manas Caddesi üzerinde, ABD Büyükelçiliğinin hemen karşısında gösterişli bir kampüs inşa ediliyor.

Kırgızistan'da örgüte yakınlığıyla bilinen okuların çok olmasının yanı sıra bu okullardan mezunların, devletin tüm kademelerinde görev almasına dikkat çekiliyor.

FETÖ bu ülkede propagandasını "Zaman-Kırgızistan" gazetesiyle yapmaya çalışıyor. Gazetenin yönetim merkezi, Sebat Eğitim Kurumlarının Bişkek'teki ana binası içinde yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırgızistan'daki FETÖ okullarına devlet denetimi talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN