Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli Savunma Bakanı Işık'tan önemli açıklamalar

Bakan Fikri Işık, El Bab operasyonu ile ilgili konuştu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Fikri Işık, El Bab operasyonu ile ilgili olarak, "El Bab konusunda sadece Türkiye'nin değil Amerika ve Rusya'nın da bazı düşünceleri var. Burada mümkün olduğu kadar konuyu masada ve iletişim yoluyla götürmenin gayreti içerisindeyiz. Türkiye olarak Suriye'nin toprak bütünlüğünde gözümüz yok. Bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi ve bölge halkının huzur içinde yaşaması. Her şey bu çerçevede değerlendiriyoruz. Bu noktada gereken bütün adımlar atılıyor. Hava desteği ile ilgili bir sorun yok. Gerekli hava desteği şu anda veriliyor" dedi. TSK'ya alınacak 30 bin personel ile ilgili bilgi veren Bakan Işık, son başvuru tarihinin 2 Aralık olarak belirlendiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 18.11.2016 11:42 Güncelleme Tarihi: 18.11.2016 13:57
Milli Savunma Bakanı Işık'tan önemli açıklamalar

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Fikri Işık, El Bab operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, "El Bab konusunda sadece Türkiye'nin değil Amerika ve Rusya'nın da bazı düşünceleri var. Burada mümkün olduğu kadar konuyu masada ve iletişim yoluyla götürmenin gayreti içerisindeyiz. Türkiye olarak Suriye'nin toprak bütünlüğünde gözümüz yok. Bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi ve bölge halkının huzur içinde yaşaması. Her şey bu çerçevede değerlendiriyoruz. Bu noktada gereken bütün adımlar atılıyor. Hava desteği ile ilgili bir sorun yok. Gerekli hava desteği şu anda veriliyor" dedi.

TSK’YA YAPILACAK PERSONEL ALIMINA İLİŞKİN KONUŞTU

Bakan Fikri Işık açıklamasında şunları kaydetti:

TSK'YA ALINACAK PERSONELLER

TSK'ya dış kaynaktan alım işlemlerini başlattık. 2 Aralık tarihine kadar başvuru süreci var. 3047 astsubay alımı yapacağız. Bu noktada özellikle kara kuvvetleri için 50 deniz kuvvetleri için 60 KPSS puanı belirledik. Kara ve deniz harp kuvvetleri için başvuru sürecini başlattık. Uzman er ve erbaşlar için de süreç devam ediyor. Toplamda 30 bin personel alımı tamamlanacak.

F-4'LERİN YERİNE GELECEK F-35'LER

F-35 ile ilgili olarak, bu uçağın bazı parçların biz Türkiye'de üretiyoruz.Şu ana kadar 6 adet sipariş verdik. Bunun teslimi de 2018 de yapılacak. Artı olarak toplam 24 uçak siparişi de verilecek. F-4'lerin yerine F-35'ler gelecek. DAha sonra kendi geliştirdiğimiz milli muharip uçağımız devreye girecek. Hava savunma ihtiyacının giderilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Sadece S400 için Rusya ile değil diğer ülkelerle de görüşülüyor. Bu noktada ümid ederiz NATO üyesi ülkeler daha ciddi bir gayret gösterir ama Rusya'nın teklifini de göz ardı etmiyoruz. Ama asıl hedefimiz hava ve füze savunma sistemlerini yerli olarak üretmek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli Savunma Bakanı Işık'tan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN