Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak FETÖ’cüler sınırı geçti, PYD’ye sığındı

Giriş Tarihi: 24.11.2016
Kaçak FETÖ’cüler sınırı geçti, PYD’ye sığındı

İstihbarat raporlarına göre 15 Temmuz’a katılan güvenlikçiler, Suriye tarafına kaçıp PYD’ye çalışmaya başladı. Adalet Bakanı Bozdağ da 96’sı asker, 4 bin 365 FETÖ’cünün arandığını açıkladı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kaçan FETÖ'cülerin listesini açıkladı. Aranan 4 bin 365 örgüt üyesi içinde 210 polis, 96 askerin yanı sıra çeşitli meslek gruplarından isimler bulunuyor. İstihbarat ve güvenlik birimlerince yapılan tespitlere göre de darbe girişimine katılan güvenlikçilerin önemli bölümü Suriye tarafına geçerek Türkiye'nin terör örgütü ilan ettiği PYD'ye hizmet ediyor. Adalet Bakanı Bozdağ, FETÖ ile mücadele sürecine ilişkin şu mesajları verdi:
39 BİN TUTUKLAMA: "Operasyonlar kapsamında toplam 96 bin işlem yapılırken, tutuklama kararı çıkarılanların sayısı 39 bini geçti.
DOSYALAR PENSİLVANYA'YA: Son HSYK ihraç kararları yabancılar tarafından eleştiriliyor. FETÖ mensubu yargıçların önemli dosyalarda nasıl karar verdikleri, dosyaları Pensilvanya'ya gönderdikleri itiraflarda ortaya çıktı. Şu ana kadar 3 bin 698 hâkim-savcı görevden uzaklaştırıldı. Bunların 3 bin 659'u meslekten çıkarıldı, 198'i görevine iade edildi.
4 BİN 365 KİŞİ FİRARİ: Bin 121 gözaltı var. 4 bin 365 kişi ise aranıyor. Bunlardan 96'sı asker, 210'u polis, 1'i vali, 3'ü vali yardımcısı, 3'ü kaymakam, 4 bin 52'sinin de diğer mesleklere mensup kişiler olduğunu söyleyebiliriz.
285 YARGI MENSUBU ARANIYOR: Yakalama kararı verilip de aranan yargı mensubu sayısı 285. Bunun 30'u Yargıtay üyesi, 7'si Danıştay, 248'i de adli-idari yargı hâkim ve savcısı. Tutuklu 2 bin 410 kişi var ve bugüne kadar 3 bin 698 kişiye adli işlem yapıldı.
16 BİN YENİ PERSONEL: Gelecek yıl Adalet Bakanlığı'na, icra katibi, zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, şoför, infaz koruma memuru, infaz katibi ve de hâkim-savcı dahil 16 bin civarında alım yapılacak. Son çıkarılan KHK ile uzman çavuşlar ve uzman erbaşlardan 2 yıl çalıştıktan sonra görevden ayrılanların, gardiyan olarak mesleğe alımı konusunda hüküm koyduk. 35 yaşı doldurmamış olanlar arasından seçim yapılacak. Zannedersem ilk ilanda 5 bin kişi alacağız. Büyük ihtimalle aralık içinde bunun ilanını yapacağız.
YSK'YA HUKUKÇU ŞARTI: YSK teşkilat yasası değişiyor. Seçim müdürlüklerine hukuk fakültesi şartı getiriliyor. Seçim müdürleri aynı yerde iki kez seçim yapamayacak. Bir rotasyon düzeni olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak FETÖ’cüler sınırı geçti, PYD’ye sığındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN