AB Bakanı Ömer Çelik'ten Ahaber'e önemli açıklamalar

Türkiye-AB Sivil Toplum Buluşmaları çerçevesinde Türk medya mensupları, akademisyenler, iş adamları ve Belçikalı muhataplarıyla bir araya gelen AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AHaber'den Ohan Sali'nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Avusturya Parlamentosu'nun aldığı 'Türkiye'ye silah ambargosu uygulansın' tavsiye kararına ilişkin Bakan Çelik, "O Avusturya Parlamentosunun hükümete tavsiyesi gibi bağlayıcılığı olmayan bir karar.  Avusturya zaten bugüne kadar verdiği sözleri yerine getirmemiş bir ülke. Hiçbir bağlayıcılığı yok. Dünya yepyeni bir güvenlik anlayışı içindeyken, Avrupa'da aşırı sağ yükselirken, aşağıda DEAŞ konsuunda bu kadar sıkıntı varken silah ambargosu uygulamak onların da güvenliğini tehdit eder. Türkiye'ye silah ambargosu uygulamak, Türkiye'nin güvenliğinde bir zaafın ortaya çıkması Avrupa ve NATO'da güvenliğin zaafa uğraması demek olur. Bu da  mantıksızlığın dibi olur" dedi.

Giriş Tarihi: 29.11.2016 16:19 Güncelleme Tarihi: 29.11.2016 16:39
AB Bakanı Ömer Çelik'ten Ahaber'e önemli açıklamalar

AHaber'de Orhan Sali'nin sorularını yanıtlayan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

AVRUPA BİRLİĞİ Mİ TÜRKİYE'DEN, TÜRKİYE'Mİ AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN UZAKLAŞIYOR?

Türkiye-AB ilişkilerinde kopuş yok. Şu aşamada göç krizi ve terörle mücadele anlamında AB ve Türkiye arasında yoğun bir ajanda var ama bu yeterli değil. Türkiye bir sürü özelliğinin yanı sıra yüz yıldır bir Avrupa demokrasisidir. İlişkilerin güçlendirilmesi anlamında yeni adımlar atılması dostlarımızında kabul ettiği bir durum. AB ile müzakereler terörle mücadeleye indirgenemez.

AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİNİN 15 ARALIK'TA ALINACAĞI KARAR

15 Aralık'ta olumlu bir sonuç çıkması lazım. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok önemli bir mücadele verdir. Erdoğan dediklerinde büyük bir reformist olduğunun altını çiziyorlar. Burada önemli olan alınan kararların önünün açılması. Sürekli olarak Türkiye'den tek taraflı beklenti olmaması lazım.Türkiye ile Avrupa arasında birçok önemli konuda stratejik işbirliği var.

MÜLTECİ ANLAŞMASI NE OLACAK?

Geri kabul anlaşmasını fiilen uygulamıyoruz. Bugün yaklaşık 340 milyon avroluk bir proje yürürlüğe giriyor. AB aile bakanlığı suriyeli mültecilere gıda yardımı yapacak. Suriyeli mültecilere AB'den gelen yardımlarda hızlanma var ama arzu ettiğimiz boyutta değil. Türkiye mültecilere sahip çıkmaya devam ediyor. Vize serbestisi olmadığı sürece geri kabul anlaşmasını yürürlüğe koymayacağız. AB kendi üzerine düşeni yapmalı.

AVUSTURYA'NIN SİLAH AMBARGOSU KARARI

O Avusturya Parlamentosunun hükümete tavsiyesi gibi bağlayıcılığı olmayan bir karar. Avusturya zaten bugüne kadar verdiği sözleri yerine getirmemiş bir ülke. Hiçbir bağlayıcılığı yok. Dünya yepyeni bir güvenlik anlayışı içindeyken, Avrupa'da aşırı sağ yükselirken, aşağıda DEAŞ konsuunda bu kadar sıkıntı varken silah ambargosu uygulamak onların da güvenliğini tehdit eder. Türkiye'ye silah ambargosu uygulamak, Türkiye'nin güvenliğinde bir zaafın ortaya çıkması Avrupa ve NATO'da güvenliğin zaafa uğraması demek olur. Bu da mantıksızlığın dibi olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Bakanı Ömer Çelik'ten Ahaber'e önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN