Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Malatya uluslararası bir merkez olacak

Giriş Tarihi: 29.11.2016 14:38
Malatya uluslararası bir merkez olacak

Malatya'nın İnönü Üniversitesi'nde bulunan Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof.Dr. Hakan Parlakpınar, uluslararası akreditasyon ve standardizasyon çalışmaları için kolları sıvadı.

Malatya'nın sağlık turizmi için önemli merkezlerden birine dönüşeceğini anlatan Parlakpınar, "Bunun için gerekli akreditasyon işlemleri tamamlanacak. Sonraki süreçte ise dünya sağlık sektöründeki yaklaşık 20 milyar dolarlık paydan yararlanacağız" dedi.

Malatya'daki Turgut Özal Tıp Merkezi, 20 milyar dolarlık sağlık turizmi pastasından pay almak için kolları sıvadı. Uluslararası akreditasyon işlemleri için girişimlere başlandığını anlatan Başhekim Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, akreditasyon işlemleri tamamlandıktan sonra Malatya'nın sağlık turizminin cazibe merkezlerinden birine dönüşeceğini açıkladı.

SÜREÇ BÖYLE İŞLEYECEK
Hastanenin akreditasyon süreci için bilgi veren Prof. Parlakpınar, "Sağlık turizmin önemsediğini ve bu amaçla hastane hizmetlerinin tanınırlığı için akredite işlemlerine başladık. Uluslararası Sağlıkta Kalite Derneği "The International Society for Quality in Health Care" (ISQaU) tarafından yetkilendirilmiş olan Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsünün (TÜSKA) şartlarını yerine getirdikten sonra alınacak akreditasyon sonrasında dünya sağlık sektöründeki yaklaşık 20 milyar dolarlık paydan yararlanmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE BİR İLKİZ!
Turgut Özal Tıp Merkezi'nin 16 kattan oluşan bir kale olduğuna dikkat çeken Parlakpınar, "1200 yatak kapasitesine sahip olan bu kuleye ilave olarak 152 yataklı karaciğer merkezimizde birlikte toplam yatak sayımız 1352 oluyor. Bu kapasitede Türkiye'de başka üniversite hastanesi yok. Burada üç bini Aşkın personel çalışıyor 2 bin 500 civarında idari personel, 600 akademik personel ile sağlık hizmeti veriyoruz. Bu amaçla hastanenin tanınır ve akredite olması gerekiyor. Uluslararası akreditasyon ve standardizasyon çalışmalarına başladık" açıklamasında bulundu.

300 MADDEYİ TAMAMLAYACAĞIZ
Uluslararası Sağlıkta Kalite Derneği (ISQaU) tarafından yetkilendirilmiş olan Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsünün (TÜSKA) şartlarının ilk etapta yerine getirileceğini belirten Parlakpınar, "Bunun için eğitimci ihtiyacımızı tamamlayacağız. Bu kapsamdaki akreditasyon standartları yaklaşık 300 sağlık hizmetine yönelik maddeden oluşuyor. Bu süreç tamamladığınızda uluslararası sağlık hizmeti sunacağız" şeklinde konuştu.

RANDEVU ONLINE!
Turgut Özal Tıp Merkezi'nin düzenli olarak Sağlık Bakanlığı denetimlerinden geçtiğini hatırlatan Parlakpınar, "TSE'nin beş yönetim sistemi standartlarına uygun olan hastanemizde online randevu sistemini de hayata geçti" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatya uluslararası bir merkez olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN