Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anayasada son sözü liderler söyleyecek

ve kurmayları arasında yürütülen anayasa değişikliği çalışmaları tamamlandı. Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli cumhurbaşkanlığı sistemini de kapsayan anayasa paketine son şeklini vermek için bu hafta bir araya gelecek

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Anayasada son sözü liderler söyleyecek

Cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişiklik paketine son şeklini vermek için Başbakan ve Genel Başkanı bu hafta bir araya gelecek. 'den Genel Sekreter Abdülhamit Gül ile MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ın yürüttüğü müzakerelerde iki partinin farklı düşündüğü 4 konu liderlerin yapacağı görüşmeye bırakıldı. İşte liderlere kalan 4 konu:

BAKANLAR KURULU'NUN ONAYI: MHP, Bakanlar Kurulu'nun Meclis tarafından onaylanması konusunda ısrar edince AK Parti bir 'ara formül' buldu. ABD'de olduğu gibi Adalet, İçişleri başta olmak üzere önemli birkaç bakanın Meclis'in onayına sunulabileceği önerisi götürülecek.

CUMHURBAŞKANININ GENEL BAŞKAN OLMASI: Liderlere kalan ikinci konu cumhurbaşkanının genel başkan olması konusu. MHP, cumhurbaşkanının partili olmasına sıcak bakıyor ancak genel başkan olmasını istemiyor. Üçüncü konu ise Cumhurbaşkanının veto ettiği kararnamelerin tekrar Meclis tarafından kabul edilmesine yönelik oy oranı. MHP, veto edilen yasanın çoğunlukla kabul edilmesi durumunda Cumhurbaşkanı'nın yasayı onaylamasını isterken, AK Parti beşte üç çoğunluk arıyor.

YÜCE DİVAN: AK Parti, cumhurbaşkanının yargılanması için Meclis'te Soruşturma Komisyonu kurulması teklifinin oy çokluğu, Meclis'te görüşülmesi için üçte iki, Meclis'te kabul edilebilmesi için dörtte üç oy aranmasını istiyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ: İki parti arasında cumhurbaşkanının kararname çıkarması yetkisine ilişkin sorun ise aşıldı. Cumhurbaşkanı insan hakları, özgürlükler, kişi hak ve hürriyetleri ile Meclis'te kabul edilen bir kanun ile ilgili kararname çıkaramayacak. Cumhurbaşkanı'nın çıkardığı kararname için Meclis farklı düşünür ve bu konuda kanun çıkarırsa, bu durumda kanun geçerli olacak.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR: Başbakan Yıldırım, dünkü grup toplantısında MHP lideri Bahçeli'nin baştan beri yapıcı bir tutum izlediğini vurgulayarak şunları söyledi: Ülkenin menfaati, geleceği için Sayın Bahçeli'ye yapıcı tutumundan dolayı teşekkür ediyorum. Son görüşmemizi yaptıktan sonra değişikliği Meclis Başkanlığı'na AK Parti'nin teklifi olarak sunucağız. MHP de arzu ederse birlikte sunarız. Bizim hiçbir gizli saklı işimiz yok. Bu çalışmaları istediği takdirde CHP ile de paylaşır, onlarla da her türlü zeminde konuyu değerlendirebiliriz.

ÖNEMLİ ÖLÇÜDE MESAFE KAYDEDİLDİ: Devlet Bahçeli de, partisinin TBMM Grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. AK Parti ve MHP'nin konuya ilişkin görevlendirdiği hukukçuların uzun süre çalıştığına dikkati çeken Bahçeli,"Önemli ölçüde mesafe kat edildi. Yakın bir sürede, bir iki pürüz de aşıldıktan sonra, TBMM Anayasa Komisyonu'na geleceğini tahmin ediyorum. En kısa zamanda Başbakan ile görüşme ihtimali kuvvetlidir" dedi.

ANAYASADA TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ ÖNERİSİ
AK Parti'nin, MHP'ye sunduğu anayasa değişikliği taslak metninde de milletvekili seçimine ilişkin şu üç öneri yer alıyor:
100 milletvekilliği "Türkiye milletvekili" adı altında partilerin Türkiye genelinde aldığı oy oranında paylaşılacak. Örneğin yüzde 5 oy alan parti bu 100 milletvekili içinden 5 kişiyi Meclis'e gönderecek. Meclis'e girebilmek için yüzde 1 oy almak yeterli olacak. Vekil sayısının 600 olması durumunda Türkiye Milletvekili sayısı 150'ye çıkarılacak.
Milletvekili seçimlerinde ikinci öneri ise yedek milletvekilliği. Yeni sistemde milletvekilinin bakan olması, ölüm veya herhangi bir nedenle vekilliğin boşalması durumunda yedek vekiller Meclis'e girecek.
Son seçenek ise mevcut parlamenter sistemde olduğu gibi seçim bölgesi ve baraja göre milletvekili seçilmesi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasada son sözü liderler söyleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN