Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tankları kışladan böyle çıkarmışlar

İkinci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkan tankların görüntülerinin yer aldığı iddianamesinde, Yarbay ’ın ‘vur emri’ verdiği de vurgulandı

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Tankları kışladan böyle çıkarmışlar

girişimine katılan İstanbul'daki askerlere yönelik ilk iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılarından Hikmet Pak ve Bülent Başer tarafından hazırlanan iddianamede, akşamı 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkış yapan tank ve zırhlı araçların fotoğrafları da yer aldı.

YARBAYDAN 'DİRENENİ VURUN' EMRİ
Saat 22.18 sıralarında, askeri araçlar ve personelin, General Nurettin Baransel Kışlası'nın nizamiyesinden çıkış yapmaya başladıkları anlatılan iddianamede, son zırhlı aracın saat 23.00-01:00 sıralarında çıkış yaptığı belirtildi. Araçların düzensiz bir şekilde çıkış yaptıkları, bunun sebebinin de darbe girişiminin erkene alınması olduğu ifade edildi.
İddianameye göre, bu araçlarla 63 askeri personel taşındı.
Darbe toplantısına da katılan Yarbay 'ın, 22.00'de kışlanın içtima alanında toplanan askerlere "Sıkıyönetim ilan edildi. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın güvenliği sağlanacak. Direnen kişilere silah kullanma yetkiniz var" direktifini verdiği belirtildi.

'ANLAMAMALARI, HAYATIN AKIŞINA AYKIRI'
İddianamede, terör saldırısını önlemek ya da tatbikat amacıyla gece 22.30-23.00 sıralarında kışladan tank, mühimmat ve zırhlı araçlarla çıkılmasının olağan bir uygulama olmadığına ve darbe yapılacağının zaten Tabur Komutanı Şakir Çınar tarafından askerlere bildirildiğine dikkat çekildi.
Saat 22.30 sıralarında kışladan çıkış yapan şüphelilerin, halkın ve emniyet güçlerinin uyarılarına rağmen yakalama saati olan saat 03.00'a kadar eylemlerinin bir "askeri kalkışma" olduğunu fark etmemelerinin, hayatın olağan akışına uygun olmadığı da iddianamede belirtildi. Öte yandan darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Muğla'da suikast girişiminde bulunan timdeki askerlerden 7'si kendi davalarının İstanbul ve Ankara'daki açılacak olan diğer darbe davalarıyla birleştirilmesini talep etti.

'EMİR ALDIK' DEMEK YETERSİZ
İddianamede, kanunsuz emrin yerine getirilmemesi gerektiğini belirten Anayasa'nın 137. maddesine atıfta bulunulurken, "Emirlere uyduk" savunmasının geçerli bir savunma olmadığı belirtildi. Şüphelilerden er rütbesi taşıyan bazılarının bile mobil telefon cihazına sahip olduklarına dikkat çekilirken, 22.00'den itibaren darbe girişimiyle ilgili bilgilerin sosyal medyada paylaşıldığı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tankları kışladan böyle çıkarmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN