Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçmenin ilk adayı Erdoğan

ANDY-AR'ın araştırmasında, katılımcıların yüzde 50’si “İlk başkan kim olmalı?” sorusuna “Recep Tayyip Erdoğan” yanıtını verirken, Türk halkının yüzde 51.3’ü “ iyiye gidiyor” görüşünde birleşti. İlk başkan kim olmalı sorusunda Erdoğan yüzde 50.5 oy alırken en yakın rakibi Kılıçdaroğlu ise sadece yüzde 2.7'de kaldı.

Giriş Tarihi: 2.12.2016 10:32 Güncelleme Tarihi: 2.12.2016 10:59
Seçmenin ilk adayı Erdoğan

BAŞKAN KİM OLMALI?

Andy-Ar, "Başkanlık sistemine geçilirse ilk başkan kim olmalı?" sorusunu da katılımcılara yöneltti. Bu soruya yüzde 50.5, "Recep Tayyip Erdoğan" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, yüzde 2.7 ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 1.7 ile Başbakan Binali Yıldırım, yüzde 1.6 ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüzde 1.2 ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve yüzde 1.1 ile Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu izledi. Bununla birlikte yüzde 16.5 "Fikrim yok, bilmiyorum", yüzde 12.1 "Cevap vermek istemiyorum", yüzde 10.8 "Uygun bulduğum biri yok" ve yüzde 1.8 "Diğer" yanıtını verdi.

'BAŞKAN DIYE SORDUĞUMUZDA: ERDOĞAN'

Seçmene 'İlk başkan kim olmalı?' diye sorduğumuzda ilk sırayı Cumhurbaşkanı Erdoğan alıyor. Referandumdan 'Evet' çıkarsa ilk adayın kim olduğu, şimdiden kabul görmüş durumda. 15 Temmuz sonrasında 'Milliyetçiyim' diyenlerin oranı yüzde 25'e tırmanmıştı. 10 Kasım sonrası yaptığımız araştırmada kendini 'Atatürkçü' olarak ifade edenler öne çıktıKatılımcıların yüzde 50'si "İlk başkan kim olmalı?" sorusuna "Recep Tayyip Erdoğan" yanıtını verirken, Türk halkının yüzde 51.3'ü " iyiye gidiyor" görüşünde.

'TÜRKİYE İYİYE GİDİYOR': % 51.3

Seçmenlere " sizce iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?" diye soruldu. Katılımcıların yüzde 51.3'ü, "İyiye gidiyor" dedi. Yüzde 42.9 ise "Kötüye gidiyor" yanıtını verdi. Yüzde 5.3, "Fikrim yok, bilmiyorum" cevabını verdi.

'DÜNYA KÖTÜYE GİDİYOR': % 81.3

Ankete katılanlara, "Dünya sizce iyiye mi kötüye mi gidiyor?" sorusu da yöneltildi. Bu soruya yüzde 81.3 "Kötüye gidiyor" cevabını verirken, yüzde 10.4 "İyiye gidiyor" dedi.Kaynak: Habertürk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçmenin ilk adayı Erdoğan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN