Asaya Parlamenterler Asamblesi APA'dan AB'ye çağrı

Giriş Tarihi: 17.3.2017 16:57
Asaya Parlamenterler Asamblesi APA'dan AB'ye çağrı

Bu pazartesi İslamabad'da başlayan ve iki gün süren Asya Parlamenterler Asamblesi'nin Siyasi Komite toplantısında önemli konular gündeme alındı.

APA'nın dönem başkanlığını yapan Türkiye'den toplantıya Dönem Başkanı AK Parti Van milletvekili Burhan Kayatürk ve CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz katıldı.

Burhan Kayatürk, yaptığı açılamada, Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkerin de dahil toplam 23 ülke temsilcisinin yer aldığı komisyonda, Türkiye'nin talebi üzerine, hızla yayılan islamofobi ve ırkçılık gündeme alındı .

Kayatürk, bazı ülkelerin direnç göstermesine rağmen, istedikleri talebi komisyonun gündemine üstelik Türkiye'nin arzusunun yüzde doksan karşılanarak, maddelere yazıldığını kaydetti.

Eklenen madde şöyle:

Commity Members, Bring urgent attention of International Community to increasing Islamofobia and strongly call up on EU to eliminate Racial Discrimination in its members.

Alınan kararda; son yıllarda hızla yükselen islamofobi ve ırkçılık konusunda uluslararsı camianın dikkatinin çekilmesi için Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'ne çağrıda bulunuldu... Avrupa Birliği'ne yapılan çağrıda; üye ülkelerki ırkçılık ve islam düşmanlığına karşı adım atmalarının sağlanması istendi.

Asya Parlamenterler Bilrliği 1999 yılında, barış ve insan haklarını konularında çalışmalar yapmak amacıyla kuruldu. Başlangıçta adı; barış için Asya Parlamenterler Birliği idi sonrasında yani 2004 yılında ise bugünkü adını aldı.

Türkiye geçmişte Başkan Yardımcılğı aldı. Şimdi ise önemli bir başarıya imza atan Ülkemiz bütün üye ülkelerin desteğini alarak 2017-2018 için Dönem Başkanı seçildi...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asaya Parlamenterler Asamblesi APA'dan AB'ye çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN