Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dün ‘evet’ dediklerine bugün ‘hayır’ diyorlar

Başbakan Binali Yıldırım: Kılıçdaroğlu 10 şey söylüyor, 9’u yalan 1’i de şüpheli... 1995’te, DYP, ANAP ve CHP “milletvekili sayısı 600 olsun” diye anayasa teklifi hazırlayıp Meclis’e sunuyor. Şimdi aynı CHP bize ileri geri laf ediyor

Giriş Tarihi: 20.3.2017
Dün ‘evet’ dediklerine bugün ‘hayır’ diyorlar

Başbakan Binali Yıldırım, memleketi Erzincan'dan hem CHP'ye hem Avrupa'ya mesaj gönderdi. Cumhuriyet Meydanı'nı hınca hınç dolduran hemşehrilerine seslenen Yıldırım, özetle şunları söyledi:

SİZ NE GÖREV VERİRSENİZ ONU YAPARIM:
Erzincan şimdi diyor ki, "yıllar sonra bir Başbakan çıkardık, anayasa değişiyor Başbakanlık kaldırılıyor." Eğer içinizde memleket aşkı varsa, toprağı sürerek de, ticaret yaparak da hizmet edersiniz. Dün Ulaştırma Bakanı olarak, bugün Başbakan olarak ülkeme hizmet ediyorum. Yarın da ne vazife verirseniz, siz ne derseniz biz onu yaparız sevgili hemşehrilerim...

EN BÜYÜK ESERE HAZIR MISINIZ?:
16 Nisan'da bu büyük eserimize bir yenisini eklemeye hazır mısınız? 16 Nisan'da en büyük eserimizi sizlerle birlikte geleceğimiz, gençlerimiz için inşa etmeye var mısınız? ('Evet' sesleri) Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni inşa ederek hem kazanımlarımızı kalıcı hale getirecek hem de Türkiye için daha fazla büyümenin, daha fazla kalkınmanın daha fazla eserlerin önünü açacak.

600 VEKİLİ KENDİLERİ TEKLİF ETMİŞTİ:
Şimdi, sıkı durun. Kılıçdaroğlu ne söylediğinin farkında değil. Şimdi milletvekili sayısının 600'e çıkarılmasını tenkit ediyor ama bakın ne yapmışlar farkında değil. 1995, DYP-ANAP-CHP, anayasa teklifi hazırlıyorlar ve 'milletvekili sayısı 600 olsun' diyorlar. Ne zaman diyorlar? 1995. Kaç yıl önce? 22 yıl önce kendileri '600'e çıksın' demişler ve altına da imza atmışlar. Sonra, Meclis'e gelince demişler ki 'Bu 600 çok, bunu 550 yapalım.' O zaman Türkiye'nin nüfusu ne biliyor musunuz? 59 milyon. Şimdi ne kadar? 80 milyon. Seçmen sayısı ne? O zaman 29 milyon, şimdi 59 milyon. Kendileri 450'den 550'ye çıkarırken ses yok. Gerekçesi ne? Nüfus artmış. Şimdi, nüfus artmadı mı, 59 milyondan 80 milyona çıkmadı mı? Seçmen sayısı 29 milyondan 59 milyona çıkmadı mı? Bunlar, neresinden tutarsan dökülüyor."

SÖYLEDİKLERİNİN 9'U YALAN, 1'İ ŞÜPHELİ:
Kılıçdaroğlu 10 şey söylüyor, 9'u yalan, 1'i de şüpheli. Bunlar ilkesiz, tutarsız. Bunların işi gücü çark etmek. Bunlar okumadıkları için kendi partilerini de tanımıyorlar.

"HAYIR" DİYENE KAPILAR AÇIK:
Bu sistem dış politikada, terörle mücadelede elimizi daha da güçlendirecek. Gücümüze güç katacak. Almanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre alayı 'hayır' diyor. Hayır kampanyası yapanlara kapılar sonuna kadar açılıyor. Başbakan Yıldırım, Sivas'ta da coşkulu bir kalabalığa seslendi. Kent Meydanı'ndaki mitingde konuşan Yıldırım, şunları söyledi:

GÜR SESLE "EVET" DİYECEĞİZ:
16 Nisan'da öyle bir gür sesle "evet" diyeceksiniz ki sesiniz Rotterdam'dan duyulacak, sesiniz Berlin'den işitilecek, sesiniz Pensilvanya'ya kadar ulaşacak, sesiniz Kandil'e gidecek.

TEK GÜÇ MİLLETİN:
Bu sistemde artık zayıf iktidarlar yok, 28 Şubatlar yok, 12 Eylüller yok, 27 Mayıslar yok, 15 Temmuzlar yok, vesayetler, darbeciler, kumpaşçılar artık kenara atılıyor. Tek güç, sizin gücünüz. Milletin gücü üzerinde hiçbir güç kalmıyor. Siyaset güçleniyor, hükümet istikrarlı ve güçlü hale geliyor.

HEMŞEHRİ COŞKUSU
Erzincan halkındaki miting heyecanı bir gün önceden bile hissediliyordu. Dün ise kentte adeta hayat durdu. Kar yağışının da etkisini kaybetmesiyle Cumhuriyet Meydanı'nını hem vatandaşlar hem de işyerlerini kapatan esnaf hınca hınç doldurdu. Yıldırım, konuşması sırasında 2007 referandumunda yüzde 71 ile Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmessi için Erzincan'ın destek verdiğini hatırlatarak, yöresel şive ile "Bu sefer ne deyisin? Tarih yazacak mısınız?" diye sordu. Meydandan coşkuyla 'evet' sesleri yükseldi.

KÖYÜNDE KUZULARI SEVDİ
Başbakan Binali Yıldırım, doğup büyüdüğü Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı köyünü ziyaret etti. Başbakan Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile sabah saatlerinde akrabalarını ziyaret etti ve karlı arazide yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında karşılaştığı kuzuları seven Yıldırım, kuzularla fotoğraf çektirdi.

BURAK ERDEM ÇELİK/AHMET TOPAL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dün ‘evet’ dediklerine bugün ‘hayır’ diyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN