Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kosturma’da tarihî gün

’ı misafir eden Kosturma i ibadete açılıyor. İlk Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Görmez kıldıracak.

Giriş Tarihi: 5.5.2017 10:06 Güncelleme Tarihi: 5.5.2017 10:13
Kosturma’da tarihî gün

Rusya'daki esaret yıllarında Said Nursî'yi misafir eden Kosturma (Kostroma) i bugün Cuma namazında tekrar ibadete açılıyor.

İLK CUMA NAMAZINI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI KILDIRACAK

Camide ilk Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez kıldıracak ve Cuma hutbesini irad edecek.
Camiin açılışı, saat 11'den itibaren Diyanet'in resmî Twitter hesabından duyurulacak, 12:30'dan itibaren de Diyanet TV'den canlı olarak yayınlanacak.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında talebeleriyle birlikte Ermeni ve Ruslara karşı savaşırken esir düşen Bediüzzaman Said Nursî, Kostroma'daki esareti boyunca Tatarların yaptırdığı mescidde kalmıştı.

TİYATRO BİNASI YAPILMIŞTI

Bu mescid, daha sonra komünist idare döneminde yıkılarak yerine tiyatro binası yapılmıştı.

1998 yılında İstanbul İlim ve Kültür Vakfının düzenlediği bir sempozyumda konuşan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gainutdin, bu mescidin tekrar yapılması konusunu gündeme getirdi. Müftünün "Bediüzzaman Şam'da bir hutbe verdi; Kostroma'da ise iki buçuk sene kaldı. Onun aziz hatırasına hürmeten siz buraya bir eser kazandırmalısınız" şeklindeki sözleri katılımcılar tarafından büyük ilgi görünce, Kostroma Camiinin tekrar inşası gündeme gelmiş oldu.

2005 YILINDAN İTİBAREN UYGULANMAYA BAŞLANDI

Bediüzzaman'ın yakın talebesi Mustafa Sungur'un teşvik ve teşebbüsleriyle, önce Mimar Necip Dinç tarafından çizilen cami projesi, bilâhare mahallî yöneticiler tarafından tadil edilerek 2005 yılından itibaren uygulanmaya başladı.

Daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı da devreye girerek Kostroma Camiinin yapımına katkılarda bulundu.

Kostroma, Moskova'nın 320 km kuzeydoğusunda, Volga nehrinin kıyısında yer alıyor. 1200'lü yıllarda kurulan şehir halen 300 bin nüfus barındırıyor. Sayıları 15 bini bulan Müslümanların çoğunluğunu ise Azerî, Türk, Çeçen ve Tatarlar teşkil ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kosturma’da tarihî gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN