Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz hâkimine 3 kez ağırlaştırılmış müebbet

Giriş Tarihi: 7.5.2017
Balyoz hâkimine 3 kez ağırlaştırılmış müebbet

FETÖ’nün Balyoz kumpasının yargıdaki isimlerinden biri olan dönemin özel yetkili mahkeme hâkimi Ali Efendi Peksak için 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Balyoz davasına bakan özel yetkili mahkeme İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimlerinden olan Ali Efendi Peksak hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gültekin Topsakal tarafından hazırlanan 102 sayfalık iddianame kapsamında Peksak hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

BYLOCK KULLANICISI ÇIKTI
Peksak'ın FETÖ'nün kriptolu mesajlaşma programı Bylock'u 2014'teki HSYK seçimlerinden hemen önce telefonuna yüklediği tespit edildi. Peksak'ın Balyoz yargılamasında gerçekleştirdiği hukuksuzluklar iddianamede tek tek anlatıldı. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün tanık olarak dinlenmesi taleplerini reddettiğine vurgu yapıldı. Peksak'ın dijital dökümanlarda manipülasyon yapıldığı tespitini içeren 6 askeri bilirkişi raporu ve 12 hukuki mütaalaya rağmen dijitaller hakkında yeniden bilirkişi raporu alınması yönündeki talepleri de reddettiği hatırlatıldı.

GÜLEN'E TAM İTAAT
Peksak'ın kapatılan 10 Ağır Ceza Mahkemesi'nde üye hakim olarak görev yaptığı süre zarfında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatları doğrultusunda ve tam bir itaatle 'yargının kararı' veya 'takdiri' kılıfı altında söz konusu davaların tüm aşamalarında örgütsel amaç doğrultusunda hareket ettiği vurgulandı. Peksak'ın bu süreçte birçok hukuksuzluğa imza attığı, çok sayıda kişinin mağduriyetine sebep verdiği hatırlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade veren 'Sinop' kod isimli gizli tanık Meslekten ihraç edilen HSYK eski müfettişinin 2013'te hakkında pek çok iddia olmasına rağmen Peksak hakkında, yüksek not verdiğini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz hâkimine 3 kez ağırlaştırılmış müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN