Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 ’cüyü Türkiye’ye teslim etti

Giriş Tarihi: 13.5.2017
Malezya 3 FETÖ’cüyü Türkiye’ye teslim etti

Türkiye’nin girişimleri sonucu ’da ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle geçen hafta gözaltına alınan üç ’cü dün Ankara’ya getirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Daire Başkanlığı yurt dışına kaçan 'cülerin peşini bırakmıyor. FETÖ ile sınır ötesi mücadelede 'daki üç terörist daha Türkiye'ye iade edildi. Sınır ötesi operasyonun ayrıntıları şöyle:
FETÖ Malezya yapılanmasında yer alan üç örgüt üyesinin Türkiye'ye iade edilmeleri için MİT, Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, İnterpol Europol Daire Başkanlığı ortaklaşa çalışma başlattı. Diplomatik yazışmalarla İsmet Özçelik (58), Turgay Karaman (43) ve İhsan Arslan'ın (39) FETÖ üyesi olduğu belirtilerek iadeleri talep edildi. Özçelik'in Sarayönü Sulh Ceza Hâkimliği, Karaman ve Arslan'ın Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan arandığı Malezya makamlarına bildirildi.
Malezya polisi, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve FETÖ ile bağlantılı oldukları iddia edilen üç kişi hakkında çalışma başlattı. Malezya polisi Karaman ve Aslan'ı 2 Mayıs'ta, Özçelik'i de 5 Mayıs'ta ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle gözaltına aldı. Yapılan soruşturmada sanıkların FETÖ ile bağlantılı oldukları tespit edilirken, pasaportlarının Türkiye tarafından iptal edilmesi en büyük delil teşkil etti.
Malezya'da yasadışı göçmen statüsünde olan terör örgütü üyeleri için FETÖ savunucuları devreye girdi. Human Rights Watch, Uluslararası Af Örgütü ve Birleşmiş Milletler'in Güneydoğu Asya İnsan Hakları birimi, Malezya hükümetinden bu kişilerin işkence ya da adil olmayan yargılamaya maruz kalabilecekleri kaygısıyla, Türkiye'ye iade edilmemelerini istedi. Malezya makamları FETÖ üyelerinin ülkelerine iade edilmeleri için Türk Göçmen Bürosu yetkilileriyle görüştü.
FETÖ üyesi üç terörist Kuala Lumper'dan alınarak dün sabah saatlerinde Ankara'ya getirilip Terörle Mücadele polislerine teslim edildi. Karaman'ın İpoh'da faaliyet gösteren uluslararası okulun müdürü, Özçelik'in akademisyen, Aslan'ın da iş adamı olduğu ve FETÖ için çalıştıkları belirtildi.
FETÖ'cülerin Malezya'da iş adamlarının iş yapmalarını sağladıkları, okullarda görevlilerin şehir sorumlusu olduğu tespit edildi. Malezya'da kendi okullarında okuyan işadamı bürokrat çocuklarının aileleri ile irtibat kurarak FETÖ'cülere imkan sağladıkları saptandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malezya 3 FETÖ’cüyü Türkiye’ye teslim etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN