Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katar tehdidinden Körfez savaşı çıkar mı?

Giriş Tarihi: 7.6.2017 16:14 Güncelleme Tarihi: 7.6.2017 16:30
Katar tehdidinden Körfez savaşı çıkar mı?

Dilek Güngör bugünkü yazısında Körfez ülkelerinin Katar'a yönelik hamlesini değerlendirdi. Körfez savaşı ihtimallerinin konuşulduğu olayın perde arkasında rakamlarla konuyu irdeleyen Güngör "savaş bekleyen avucunu yalar" dedi. İşte Güngör'ün yazısından öne çıkanlar;

Katar komşuları tarafından bir günde yapayalnız bırakıldı. 7 ülke terör desteği ve İran ile işbirliğini bahane edip Doha'yla ilişkiyi kesti. Peki asıl neden bu muydu? Hiç sanmıyorum.

Bunlar işin kılıfı. Ağır diplomatik krizin arkasında Katar-İran arasındaki gaz anlaşması da ABD'nin bölgesel çıkarları da olabilir. Ancak şunu söylemek yanlış olmaz sanırım.

Buradan bir Körfez Savaşı bekleyenler avucunu yalar. Katar, nüfusu az olsa da ekonomik olarak oldukça güçlü bir ülke. Bu ülkeyi uluslararası denklemden dışlayamazsınız. Dışlarsanız ekonomik açıdan kendi ayağınıza da sıkarsınız.

Birkaç rakam vereyim.

Katar Körfez'in en büyük yatırımcısı. Yılda ortalama 20 milyar doları başka ülkelere yatırıyor.

Mesela, 2016'da dış yatırımları 19 milyar doları geçti. 2005-2015'e kadar geçen 10 yılda ülke 450 milyar dolarını yurtdışı yatırımlarına ayırdı. İngiltere'de 35-40, Fransa'da 25-30, Almanya'da 20, ABD'de de 15-20 milyar dolardan fazla Katar yatırımı var.

Türkiye'de medyadan tekstile, bankacılık ve gayrimenkulden enerjiye pek çok alanda 20 milyar dolardan fazla parası bulunuyor. Dolayısıyla Katar'a ambargo uygulamanın bir faydası olmaz. Uzlaşma masasında bu işin çözülmesi gerekiyor.

Beni asıl düşündüren başka bir mesele...

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar tehdidinden Körfez savaşı çıkar mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN