'nin skandal Türkiye kararı sonrası Ankara'dan sert tepki!

Giriş Tarihi: 6.7.2017 14:17 Güncelleme Tarihi: 6.7.2017 19:12
AP'nin skandal Türkiye kararı sonrası Ankara'dan sert tepki!

, "Bu ror bize ulaştığında kapağı bile açılmadan aynen iade edilecektir” dedi. Kararı “Vizyonsuzluk belgesi olarak nitelendiren Bakan Çelik "Bu raporlar artık değerlendirilecek raporlar değildir” dedi. Bakan Çelik şunları kaydetti: Biz bu çağrıları bir yerlerden tanıyoruz. Bu çağrılar ilk olarak aşırı sağ ve İslam düşmanı kesimler tarafından seslendiriliyor sonra da ana akım medyada yer alıyor ve siyasiler bu konuyu dillendiriyor.

AP'nin skandal Türkiye kararının ardından basın açıklaması yapan Bakan Çelik şunları kaydetti:

"YOK HÜKMÜNDE VE GEÇERSİZ KABUL EDİYORUZ"

Bu ror bir takım ülkelerin tek taraflı siyasi yaklaşımlarını bir koalisyon mantığıyla metne doldurmuş, iş birliğinden uzak bir sabotaj raporu, ilişkileri sabote etmeye dönük bir rapor. Bu nedenle Avrupa Parlamentosu raporunu son 2 senede olduğu gibi bu yıl da yok hükmünde ve geçersiz kabul ediyoruz. Rapor bizim tarafımıza ulaştığında hiçbir şekilde değerlendirme söz konusu olmaksızın kapağı bile açılmadan aynen iade edeceğiz.

Bir bağlayıcılığı yoktur, siyasi niteliktedir. Burada objektif ve dengeli olmasını gözetiriz. Eleştirilerden faydalanmanın yollarına bakarız. Ancak bu rapor bu objektiflikten uzak. Özellikle 1915 olaylarının 100. yılıyla ilgili tek taraflı yaklaşım gündeme getirilmiştir. Gerçekler saptırılmış, ön yargılar var.

AP raporu oylama ile kabul edildi. Objektif, güvenilir olmayan bir takım ifadeler içeriyor. Hiçbir bağlayıcılığı olamayan bir rapordur.

AP'yi milli iradeye saygılı iradeye saygılı olmaya çağırıyoruz.

Türkiye - AB ilişkilerinin önemini kavramalarını beklerdik. Örneğin gümrük birliğinin güncellenmesi konusu iki tarafında faydasına olacak bir konudur. Şimdiye kadar başarıyla yürütyen bu konuyu bir takım siyasi mülahazaların konusu yapmaları yanlıştır.

AB Bakanı Ömer Çelik: Bu karar bizim için yok hükmündedir

"BİZ BU ÇAĞRILARI BİR YERLERDEN TANIYORUZ"

Biz bu çağrıları bir yerlerden tanıyoruz. Bu çağrılar ilk olarak aşırı sağ ve İslam düşmanı kesimler tarafından seslendiriliyor sonra da ana akım medyada yer alıyor ve ardından bu konuyu siyasiler dillendiriyor.

FETÖ'ye karşı verdiğimiz mücadele meşrudur. Anayasal düzenimizi korumakla ilgili bir mücadeledir. Bir darbe girişimini doğru düzgün anlamadıkları ortadadır. FETÖ'nün ortaya koyduğu darbe girşimini geri adım atma teklifi ile gölgelenmesini istemiyoruz. Bu ülke yakın zamanda ağır bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalmıştır.

Bir diğer konu da şu: Darbe girşiminin arkasındaki kişilere ilişkin bizden kanıt istiyorlar. Bütün kanıtlar ortadadır. AP insan hakları ve demokrasi okulu olmakla övünür ama bunun tankla topla ortadan kaldırılmak istendiği bir darbe girişimi karşısında Türkiye ile dayanışma gösterememiştir.

Bu karar bizim için yok hükmündedir. Kapağı açılmadan iade edilecektir. Bu ayın 25'inde Dışişleri Bakanımızla Brüksel'de olacağız. Bu toplantıları gerçekleştireceğiz. AB kurumları ile diyaloğu güçlendiren çalışmalar yapacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AP'nin skandal Türkiye kararı sonrası Ankara'dan sert tepki!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN