Sayenizde Suriye’de olumlu adımlar attık

Giriş Tarihi: 9.7.2017
Sayenizde Suriye’de olumlu adımlar attık

Rusya lideri Putin, G-20 Zirvesi’nde görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yaklaşımınız sayesinde Suriye’deki durumu iyi yönde değiştirecek olumlu adımlar atabildik” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Zirvesi'nin ikinci gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Basına kapalı 1 saat süren görüşmenin başında Erdoğan, "Türkiye- Rusya ilişkilerinin bölgede sağladığı olumlu neticeler gerçekten inanıyorum bölge halkına da dünyaya da örnek teşkil edecek şekilde. Beklentiler yüksek. Aramızdaki ilişkilerin güçlendirilmiş olması hakikaten her iki ülke halkına da örnek olarak fayda sağlıyor" dedi. Erdoğan, gerek ekonomik ilişkiler gerek turizm gerek savunma sanayisine yönelik bu gelişmelerin, Türkiye-Rusya ilişkilerini çok daha güçlü bir konuma getireceğine inandığını vurgulayarak "Hepsinden öte Suriye, Irak ve bölgedeki beklentiler çok yüksek. Şu ana kadar da koyduğunuz iradeye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

SÜREKLİ TEMASTAYIZ
Putin ise Erdoğan ile yeniden görüşmekten mutluluk duyduğunu belirterek, "Sürekli temas halindeyiz. Son zamanlarda sizinle birlikte hem ikili ilişkilerimizi geliştirmek için hem de bölgesel ve uluslararası konuların çözümüne yönelik önemli adımlar attık. Özellikle sizin şahsi yaklaşımınız sayesinde Suriye'deki durumu iyi yönde değiştirecek çok olumlu adımlar atabildik. Hem terör örgütlerine ciddi darbe vuruldu, hem de siyasi çözümde önemli anlamda ilerledik" dedi. Türk heyetinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yer aldı.

ÇATIŞMASIZLIK BÖLGELERİ VE KATAR
İki lider görüşmede Suriye ve Afrin bölgesindeki gelişmeleri ele aldı. Erdoğan, Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden durumlar karşısında angajman kuralları çerçevesinden karşılık verileceğini Putin'e de aktardı. İki lider Suriye'de tesis edilen ateşkesin kalıcı hale gelmesi için yapılması gerekenleri çatışmasızlık bölgelerini, siyasi geçiş süreci ve terörle mücadele konularını değerlendirdi. Görüşmede Katar konusunda diplomatik temasları sürdürme konusunda mutabık kalındı. Ekonomide ilişkilerin daha iyi noktaya getirilmesi, Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali projeleri ele alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sayenizde Suriye’de olumlu adımlar attık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN