Terör adalarına izin yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sınırlarımızın hemen yanı başında terör örgütlerinin desteklenmesi, silahlandırılması, bölgede terör adacıkları oluşturulmasına kesinlikle sessiz ve tepkisiz kalmayacağız. Suriye’de sözde Kürt devletine izin vermeyiz

Giriş Tarihi: 9.7.2017
Terör adalarına izin yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Hamburg kentinde yapılan G20 Zirvesi'nin sona ermesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm dünyaya çarpıcı mesajlar verdi:

HİMAYE EDİLİYORLAR:
PKK terör örgütü ve uzantıları bir çok Avrupa ülkesinde on milyonlarca euro haraç toplayabiliyor. Daha da vahimi ülkemizde cinayet işlemiş, terör eyleminde bulunmuş şahısların korunup kollandığını ne yazık ki görüyoruz. Bunun en somut örneğini maalesef ülkemizden kaçan FETÖ'cü teröristler konusunda yaşıyoruz. Geçen yıl 15 Temmuz gecesi ülkemizde kanlı bir darbe teşebbüsünde bulunan ve 250 vatandaşımızı hunharca şehit eden, 2 bin 193 vatandaşımızı da yaralayan terör örgütünün militanları, Batı ülkelerini kendilerine güvenli liman olarak görüyorlar.

NAMLUSU BİZE DÖNEN SİLAHLAR:
Sınırlarımızın yanı başında terör örgütlerinin desteklenmesi, silahlandırılması, bölgede terör adacıkları oluşturulmasına kesinlikle sessiz ve tepkisiz kalmayacağız. Ülke güvenliğimizi tehdit eden oluşumlara karşı meşru müdafaa hakkımızı kullanmakta tereddüt göstermeyeceğiz. Terör örgütlerine verilen silahları topraklarımızda yapılan eylemlerde ele geçiriyor olmamız, sorunun şimdiden mevcut sınırlarının dışına taşmaya başladığına işaret etmektedir. Dün bölgede dağıtılan ve bugün namlusu bize yöneltilen silahların yarın dünyanın başka yerindeki eylemlerde kullanılmayacağının garantisi yoktur. Dilerim bu toplantı, terörün, dini, dili ve ırkı olmaksızın hepimizi hedef aldığının kabul edilmesi bakımından bir kırılma noktası olur. Yine ümit ederim ki terörizmin finansmanını engellemede başarıya ulaşabiliriz.

TEHDİTLERİ AFFETMEYİZ:
(Suriye'nin Afrin bölgesindeki gelişmeler) Oradan Kilis'e sürekli bir tehdit var. Bu tehdit devam ettiği sürece biz angajman kurallarını uygulamak suretiyle Afrin'dekilere gerekli dersi vermeye devam edeceğiz. Eğer sınırlarımızda bizi tehdit eden oluşumlar olursa bunlara da haddini bildiririz. Kuzey Suriye'de sözde bir Kürt devleti kurma gayretine müsaade etmeyiz. Nitekim Kuzey Suriye'de böyle bir girişim oldu ve biz bu girişimi durdurduk, engelledik. Bundan sonra da buna yine asla müsaade etmeyiz. Oradan ülkemize olan tehditleri asla affetmeyiz.

BARZANİ DİRENİRSE KAYBEDER:
(Kuzey Irak'daki referandum tartışmaları) Bu Irak'ın yarınları açısından sıkıntı verici bir adımdır. Bunun Sayın dostum Barzani'ye haberini Dışişleri Bakanlığı olarak da verdik. Dedik ki 'Bu yanlış bir yoldur. Bundan vazgeçin ve yarın bunun bedelini ödemek de sizin için zor olacaktır.' Temenni ederim ki referandum yapılmadan vazgeçerler. Bunda direnmeleri onlara kaybettirir. Çünkü bizim için Irak'ın birliği, bütünlüğü çok önemlidir. Bölünme başlarsa Irak paramparça olur, bunu istemiyoruz.

53 KÜRT KARDEŞİMİ ÖLDÜRTTÜ:
(Selahattin Demirtaş ne zaman hapisten çıkacak? sorusu üzerine) Teröristleri cezaevinden bırakma yetkisi bizim değildir. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu söylediğiniz kişi teröristtir. Kürt kardeşlerimi sokağa döküp 53 Kürt kardeşimi yine Kürtlere öldürten teröristtir. 'Bizim arkamızda PKK var, PYD ve YPG var' gibi meydan okuyan kişidir.

TAM BİR TERÖRİSTTİR:
(Alman gazetecinin 'Deniz Yücel ne zaman mahkemeye çıkakacak?' sorusu üzerine) Tam bir teröristtir. Kandil'de çekilmiş fotoğrafları var.

'KONUŞMA İZNİ VERMEYENLER ÖZGÜRLÜKLERDEN BAHSEDEMEZ'
"Alman yönetimi, eyaletler vesaire, benim burada salon toplantısı yapmama müsaade etmediler ve buna tahammül edemediler. Ama PKK'nın dağdaki eşkıyalarına söz hakkı verdiler. Acaba bunu hangi özgürlük anlayışı ile bağdaştıracağız. Eğer özgürlükler dünyasında yaşıyorsak, Türkiye Cumhuriyeti'nin halkının yüzde 52'sinin oyunu alan bir Cumhurbaşkanına Almanya'da bir salon toplantısında konuşma müsaadesi vermeyenler, kusura bakmasınlar özgürlüklerden bahsedemezler. Bu bir siyasi intihardır. Bumerang gibi döner onları da vurur."

"KIBRIS'TA ÖZVERİLİ ÇABAMIZ HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI GÖRMEDİ"
"Tüm gayretlerimize rağmen Kıbrıs Konferansı'nın 28 Haziran'da başlayan ikinci oturumu sonuçsuz kaldı. Türkiye'nin ve Türk tarafının özverili çabaları, samimi ve ılımlı tavrı hak ettiği karşılığı görmedi. Açıkçası sonuçtan büyük bir üzüntü duyuyoruz. Uzun çabalardan sonra geldiğimiz bu tablo, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler iyi niyet misyonu parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunmasının imkansızlığını ortaya koymuştur. Artık bu parametrelerde ısrar etmenin bir anlamı yoktur."

ABD LİDERİ TRUMP İLE SÜRPRİZ GÖRÜŞME
G-20'nin ilk gününde oturumlar öncesi sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump dün zirvede sürpriz bir görüşme gerçekleştirildi. Yaklaşık 20 dakika süren görüşmede Suriye ve Katar ela alındı. Erdoğan, zirve kapsamında "Afrika'yla Ortaklık, Göç ve Sağlık" ile "Dijitalleşme, Kadınların Güçlendirilmesi ve İstihdam" temalı dördüncü çalışma oturumuna katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile de görüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör adalarına izin yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN