Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz büyükelçi Moore Türk halkının cesareti unutulmaz

İngiliz büyükelçi Moore: Türk halkının darbe girişimini engellemek için gösterdiği cesareti unutmayacağım

Giriş Tarihi: 14.7.2017 17:28
İngiliz büyükelçi Moore Türk halkının cesareti unutulmaz

Türkiye'nin yabancı dilde yayın yapan Daily Sabah gazetesine 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatan bir yazı kaleme alan Birleşik Krallık'ın Türkiye Büyükelçisi Richard Moore Türk halkının cesaretine olan saygısını dile getirdi.

2014 yılından beri Türkiyen'nin Britanya büyükelçisi görevinde bulunan Richard Moore FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi esnasında ülkeden ayrılan Britanya başkonsolusu için organize edilen bir veda partisi için İstanbul'da bulunduğunu, ve ayrıca 87 yaşındaki babasının da ona eşlik ettiğini belitti.

Tüm yaşananlar karşısında güvensizlik, korku ve Türkiye'nin geleceği için endişe duyduğunu dile getiren Moore, o zamanki adıyla Boğaziçi Köprüsü'nün askerler tarafından işgal edilmesini ilk olarak bir terörle mücadale operasyonu olarak yorumladığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın darbe açıklamasından sonra gerçekleri öğrendiğinde büyük bir şok geçirdiğini söyleyen Moore, Birleşik Krallık'ın bu dönemde Türkiye hükümetine tam destek vereceğinden hiçbir zaman şüphe duymadığını dile getirdi.

Britanya Başbakanı Theresa May ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın darbe girişiminden sadece birkaç gün önce göreve gelmiş olmasına rağmen, kendisine illetikleri kesin talimatlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek olma yönünde olduğunu vurgulayan Moore, o gece ilk olarak Samsun'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'a ulaşabildiğini söyledi.

"Çankaya'daki büyükelçiliğimiz darbecilerin hedefinde olan Dışişleri Bakanı'nın evi ve Başbakanlık ofisinin yanı başında olduğu için, F-16'lardan gelen ses patlamaları telefonun diğer ucunda Londra'da bulunan bakanlar tarafından bile duyulmuştur."

Moore aynı zamanda o gece Marmaris'te Cumhurbaşkanı'nın bulunduğu ve sonradan saldırıya uğrayan otele çok yakın başka bir otelde konaklayan İngiliz turistlerle ilgilenmekle görevli olan arkadaşlarının da olduğunu söyledi.

"Türk halkının darbe gişimini engellemek için gösterdiği olağanüstü cesaretini, aynı zamanda Cumhurbaşkanı'nın liderliğini, ve mecliste temsil edilen dört siyasi partinin de başbakan ve diğer bakanlara olan desteklerini hayatım boyunca unutmayağım," diyen Moore, meclise karşı düzenlenen saldırıyı kınayarak, bu saldırının darbecilerin aslında demokrasiye ve insan hayatına önem vermediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.
CNN Türk muhabiri Hande Fırat'ın darbe gecesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlanıp halkı sokaklara davet etmesini sağlayan gazeteciliği de öven Moore, darbe girşiminden sonra yaşanan travmayı anlayabildiğini ve Türk halkıyla dayanışmanın sürdürülmesinin ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Darbe gişimini takip eden günlerde May ve Johnson'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile irtibat kurmasını sağlayan Moore, Birleşik Krallık Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan'ın da sadece dört gün sonra Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlattı.

Bu ziyaretin Birleşik Krallık'ın Türkiye'ye ile bir dayanışma içerisinde olduğunun gösterdiğini söyleyen büyükelçi, temaslardan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın da bizzat teşekkürlerini illetiklerini belirtti.

Demokrasi için savaşan 249 cesur kişinin ölümüne neden olan darbe girişimini birinci yılında andığını ve o gece yaşananların insanların aklından kolay kolay silinmeyeceğini söyleyen Moore, Türkiye'nin 15 Temmuz'dan sonra gösterdiği çabalarınının demokrasi ve halkının özgürlüklerini güvence altına alarak devam ettirmesini umduğunu bildirdi.

Birleşil Krallık'ın bir dost ve müttefik olarak her daim Türkiye'nin yanında olacağını belirten Büyükelçi Moore, darbe gibi kibirli bir hareketin 21. yüzyıl Avurpa'sında yeri olmadığını vurguladı.

"Bundan böyle seçimle başa gelmemiş askerler hiçbir zaman demokrasiyi devirmeye çalışamaz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz büyükelçi Moore Türk halkının cesareti unutulmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN