Türkiye'nin en iyi haber sitesi

T3 Vakfı ve İBB geleceğin yıldızlarını yetiştiriyor

Giriş Tarihi: 14.7.2017 12:36 Güncelleme Tarihi: 14.7.2017 12:54
T3 Vakfı ve İBB geleceğin yıldızlarını yetiştiriyor

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geleceğin teknoloji yıldızlarını birlikte yetiştiriyor. Geleceğin teknoloji yıldızları DENEYAP teknoloji atölyelerinde Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar'ın açılış dersiyle eğitime başladı.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle "Geleceğin Teknoloji Yıldızları" eğitim programını hayata geçirdi. Teknoloji alanında buluşlara imza atacak bireyler yetiştirmeyi hedefleyen program, üstün yetenekli öğrencilere yönelik kapsamlı teknik eğitimleri içeriyor.

İBB Meclisi tarafından onaylanan işbirliği protokolü ile çerçevesi çizilen program kapsamında teknoloji alanında dünya çapında başarılara imza atacak bireyler yetiştirilmesi hedefleniyor. Program, üstün yetenekli öğrencilere yönelik kapsamlı teknik eğitimleri içeriyor.

EĞİTİM BAŞLADI

DENEYAP Teknoloji Atölyeleri'nde verilen eğitimlere katılan öğrenciler, iki aşamalı bir eleme süreci sonucunda programa girmeye hak kazandılar. Bu yıl ilk kez düzenlenen ve eleme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınava, 15 binin üzerinde aday katıldı. Adayların analitik ve sayısal becerilerini ölçen yazılı sınavda en yüksek puanı alan ilk 1000 aday, 2.aşama olan proje sınavında yarıştı. Öğrencilerin atık malzemeler kullanarak insansı robotlar tasarladıkları proje sınavı aşamasında da en yüksek puanı alan 432 öğrenci, bu hafta başında DENEYAP Teknoloji Atölyeleri'nde eğitimlerine başladı.

36 AY ÜCRETSİZ

36 ay boyunca ücretsiz olarak devam edecek olan eğitim programının ilk 18 ayında öğrenciler robotik, yazılım, elektronik ve haberleşme, nesnelerin interneti, enerji teknolojileri ve temel bilimler dahil olmak üzere kapsamlı bir eğitim alacaklar. Kalan 18 ayda ise, öğrenciler projeler geliştirip ulusal ve uluslararası bilim ve teknoloji yarışmalarına katılacaklar.

Yaklaşık büyüklükleri 200 m2 olan DENEYAP Teknoloji Atölyeleri, ücretsiz internet hizmeti sağlamak üzere 10 yıl önce kurulan ve işlevini kaybetmekte olan BELNET'lerin dönüşümü ile kuruldu. Eğitimlerin verildiği ilk DENEYAP Teknoloji Atölyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Fatih ve Bakırköy'de kuruldu. İkinci adımda, Maltepe, Tuzla ve Esenler ilçelerinde kurulacak DENEYAP Teknoloji Atölyeleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin eğitim merkezlerini sağladığı projede, T3 Vakfı alanında uzman mühendis ve eğitmenlerinden oluşan gönüllü kadrosu ile ortaokul ve lise öğrencilerine koçluk desteği sağlıyor.

İşbirliği kapsamında, önümüzdeki dönemde Sarıyer'de üstün yetenekli öğrencilere dönük Çocuk Üniversitesi ve Teknoloji kampüsü ile İstanbul'daki ilkokul, ortaokul ve liseleri gezerek öğrencilerin teknoloji üretme konusundaki farkındalığını artıracak iki teknoloji otobüsü de faaliyete başlayacak. İBB tarafından Haliç Tersanesi Yerleşkesi'nde kurulacak Bilim ve Teknoloji Merkezi'ne dönük hazırlık çalışmaları, Vakfın gönüllü ekipleri tarafından desteklenecek.

MİLLİ İHA'DA İMZASI BULUNAN İSİM ÖNDERLİK EDİYOR

Türkiye'nin milli insansız hava araçlarını (İHA) geliştiren Baykar firmasının Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'ın Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı, girişimci Mehmet Fatih Kacır'ın ise Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendiği T3 Vakfı'nın kurucu kadrosu, ağırlıklı olarak mühendislerden oluşuyor. Vakfın kurucuları arasında, Aykut Fırat ve Nizamettin Ordulu gibi dünyanın en iyi mühendislik üniversitesi kabul edilen MIT mezunu mühendislerin yanısıra, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve 2004 yılında Uluslararası Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması'nda dünya ikincisi olan Mehmet Halit Calayır yer alıyor.

SIRA ‘MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ’NDE

Vakıf, alanında yetenekli 97 üniversite öğrencisine aylık 500 TL burs desteği, uluslararası proje yarışmalarına katılan 25 teknoloji takımına ise ekipman, teknik danışmanlık ve seyahat destekleri sağlıyor. Vakfın desteklediği öğrencilerden olan Eray Aktokluk, geçen ay katıldığı Euroinvent yarışmasında altın madalya kazandı, Avrupa en genç mucit ödülünü aldı. 2023 yılına kadar 1001 teknoloji takımı ve 1001 teknoloji girişimi kurulmasını amaçlayan vakıf, milli teknoloji hamlesini hayata geçirmeyi hedefliyor.

"MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNDE ÖNEMLİ YERİ OLACAK"

DeneYap Teknoloji Atölyeleri'nin ilk dersini Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar verdi. Milli teknolojinin önemine vurgu yapan Bayraktar, teknolojideki kırılım noktasını yakalamak açısından Türkiye'nin insansız hava araçlarında yakaladığı "dünyanın en iyisi olma" başarısının bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Teknoloji yolculuğuna milli ve özgün olması hedefiyle, ahlaki değerleri önemseyerek ve dünyanın en iyisini yapabilme iddiasıyla çıkılması gerektiğini belirten Bayraktar, "Milli teknoloji hamlesinin ülkemizin güçlü geleceğinde önemli yeri olacak. Havacılık alanında biz bir noktaya kadar getirdik. Bu bir bayrak yarışı. Burada alınacak eğitimlerle ve özveriyle bu çalışmalar inşallah uzaya ve hatta daha ötesine götürülecektir." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
T3 Vakfı ve İBB geleceğin yıldızlarını yetiştiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN