Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siz kalleş oldukça biz kardeş olacağız

TBMM, nde özel gündemle toplandı. Konuşmasına “Vatanını canı pahasına savunan Sayın Cumhurbaşkanım” diye başlayan Başbakan, hainlere meydan okudu

Giriş Tarihi: 16.7.2017
Siz kalleş oldukça biz kardeş olacağız
FETÖ'cü hainlerin bombalarına hedef olan TBMM, darbe girişiminin yıldönümünde özel gündemle toplandı. Meclis'teki büyük demokrasi oturumuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, darbeci ve onun destekçilerine "Siz kalleş oldukça biz kardeş olacağız" diye meydan okudu. Yıldırım, 15 Temmuz için "kontrollü darbe" diyen Kemal Kılıçdaroğlu'na da "15 Temmuz ruhunu hissedemeyenler, Yenikapı ruhuna layık olamayanlar ancak kontrollü ruhlarla bir arada olabilir" diye yüklendi. Genel Kurul'un açılışında konuşan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Bu meşum gecede hain teşebbüsün engellenmesinde en önemli pay, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a aittir" dedi ve şunları söyledi: "Topyekun bütün Meclis Sütçü İmam'dı, Nene Hatun'du. Türkiye'de darbeler dönemi bitmiştir. Biz bütün gücümüzle yolumuza devam edeceğiz." Başbakan Yıldırım ise konuşmasına, "Milletini, bayrağını, vatanını canı pahasına savunan Sayın Cumhurbaşkanım" diye başladı. 15 Temmuz'un milletin düşmanına kıyameti gösterdiği gün olduğunu söyleyen Yıldırım, "'Korkma' diye başlayan İstiklal Marşımız'ın her satırı o gece yeniden yazıldı. 15 Temmuz'da ilk kez TBMM ve aziz Türk milleti darbelere boyun eğmedi. 'Yeter söz milletindir' dedi" diye konuştu.

'SİZ BU MİLLETİ TANIMAMIŞSINIZ'
Milletvekillerinin 15 Temmuz'da milli iradeye sahip çıktığı gibi bu gecenin her yıldönümünde Meclis çatısı altında buluşması gerektiğini ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: "1915'te Çanakkale'yi geçemeyen gafiller 2016'da İstanbul Boğazı'nı geçeceğini mi zannetti? O halde siz bu aziz milleti hiç tanımamışsınız. Şunu unutmayın ki siz kalleş oldukça biz daha çok kardeş olacağız. Siz kelepçeler vurdukça biz daha çok kenetleneceğiz. Siz hain oldukça biz daha çok kahramanlar çıkaracağız."

'KONTROLLÜ DARBE' YANITI
Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Türk olmayı onur, Müslümanlığı gurur sayarım! Bol yıldızlı değil, ay yıldızlı bayrak altında saf tutarım. Ne mutlu Türküm diyene" cümlelerine ve Hz. Ali'nin, "Her şeyi affedin, ama vatanınıza ihanet edenleri asla affetmeyin" sözlerine atıfta bulunan Yıldırım, "Bu caniler hak ettikleri cezayı, hukuk içinde mutlaka alacaklar" şeklinde konuştu. Gelecek nesillere her alanda büyüyen bir Türkiye bırakmalarına kimsenin mani olamayacağını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım sözlerini, "FETÖ'nün ağzıyla konuşanlar, 15 Temmuz ruhunu hissedemeyenler, Yenikapı ruhuna layık olamayanlar ancak kontrollü ruhlarla bir arada olabilir" diyerek bitirdi.

BAŞBAKAN'DAN CHP'YE: GÜNDE 5 KEZ KARAR DEĞİŞTİRİYORLAR
Başbakan Yıldırım salona girişinde muhalefet liderlerinin elini tek tek sıktı. HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, Bahçeli'nin yanına giderek tokalaştı. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ile de tokalaşan Bahçeli'nin Kılıçdaroğlu ile herhangi bir temasının olmadığı görüldü.
Başbakan, CHP'nin gece Meclis'te yapılan törenlere katılmama kararına tepkisini, "Günde 5 kez karar değiştiriyorlar" diyerek gösterdi.

BAHÇELİ'YE ALKIŞ
TBMM Başkanlığı milletvekillerine, içinde 15 Temmuz fotoğraflarının yer aldığı albüm, anahtarlık ve şapkanın da bulunduğu bir çanta dağıttı. CHP'liler, albümde sadece 15 Temmuz gecesi AK Partili milletvekillerinin bulunduğu fotoğraflar yer aldığı gerekçesiyle laf attı.
HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım'ın cezaevinde bulunan eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP milletvekilleriyle ilgili 'tutsak' ve 'esir' ifadesi kullanmasına TBMM Başkanı Kahraman tepki gösterdi. Yıldırım'ın sözlerinin cımbızla çekildiğini söylemesi üzerine de Kahraman, "Ben sizin cımbızla yerleştirdiğiniz sözlere dikkat çektim" yanıtını verdi.
Meclis'in bombalandığı alanda "15 Temmuz Millet Darbeye Dur Dedi" fotoğraf sergisi açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siz kalleş oldukça biz kardeş olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN