'den Özakça ve Gülmen'e ret

Giriş Tarihi: 2.8.2017 20:56 Güncelleme Tarihi: 2.8.2017 21:16
AİHM'den Özakça ve Gülmen'e ret

, açlık grevi yapan tutuklu Gülmen ve Özakça'nın tahliye taleplerini reddetti. Verilen ret kararında, mahkemeye sunulan sağlık raporları ve diğer bilgiler ışığında, Özakça ve Gülmen'in tutuklu bulunmalarının, başvuranların hayatı açısından gerçek ve yakın bir tehlike oluşturmadığı vurgulandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (), açlık grevi yapan tutuklu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tahliye taleplerini reddetti.

Edinilen bilgiye göre, Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan ve Ankara 19. davaları devam eden Gülmen ve Özakça'nın avukatları aracılığıyla AİHM'e yaptıkları tahliye başvurusu reddedildi.

29 Haziran 2017 tarihli başvurularında, açlık grevi sonucu sağlık sorunları yaşadıkları, tutukluluk koşullarının sağlık durumlarını daha da kötüleştirdiği belirtilen Gülmen ve Özakça'ya AİHM, daha önce de açlık grevini sona erdirme ve gerekli tıbbi muayenelerin yapılması için yetkililerle etkin biçimde iş birliği yapma çağrısında bulunmuş, hükümetten de başvuranların sağlık durumlarıyla ilgili bilgi talep etmişti.

AİHM, bugün verdiği ret kararında, mahkemeye sunulan sağlık raporları ve diğer bilgiler ışığında, Özakça ve Gülmen'in tutuklu bulunmalarının, başvuranların hayatı açısından gerçek ve yakın bir tehlike oluşturmadığını belirtti.

Ayrıca AİHM yaptığı değerlendirme neticesinde, Gülmen ve Özakça'nın tedbiren tahliye taleplerini reddetti.

AİHM AÇLIK GREVİNE SON VERMEYE DAVET ETTİ

AİHM ayrıca Gülmen ve Özakça'yı açlık grevine son vermeye davet etti.

Başvuranların "yaşam hakkı" ve "kötü muamele yasağı" kapsamında gerekli tüm tedbirlerin alınması ve hastanede bakımlarının titizlikle sağlanmasının hükümetten beklendiği belirtilen AİHM kararında ayrıca açlık grevini sonlandırmak gerekip gerekmediğine karar vermek amacıyla cezaevindeki hastanede, başvuranların istediği takdirde kendi seçtikleri hekim ile görüşebilmesine imkan tanınması istendi.

ANAYASA MAHKEMESİ DE REDDETMİŞTİ

675 ve 679 sayılı kanun hükmünde kararnameler () ile yasa dışı örgütlerle mensubiyet, irtibat ve iltisakları olduğu gerekçesiyle kamu görevinden ihraç edilen Gülmen ve Özakça, 9 Mart 2017'den itibaren, kamu görevlerine dönmeyi sağlamak amacıyla açlık grevine başlamış, 23 Mayıs 2017'de terör örgütü üyeliğinden tutuklanmıştı.

Gülmen ve Özakça'nın ne yaptıkları tedbiren tahliye talepli bireysel başvuruları da ilgili mahkemece reddedilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM'den Özakça ve Gülmen'e ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN