Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'li Zana'nın dosyası Karma Komisyon'da görüşülecek

Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Ağrı Milletvekili 'nın "andiçmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyayı 17 Ekim Salı günü görüşecek.

Giriş Tarihi: 12.10.2017 12:01 Güncelleme Tarihi: 12.10.2017 14:57
HDP'li Zana'nın dosyası Karma Komisyon'da görüşülecek

Başkanlık Divanı, milletvekili yemini etmediği için Meclis çalışmalarına katılamayan Ağrı Milletvekili 'nın "devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyanın, Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyona sevkine karar vermişti.

Bunun üzerine, söz konusu komisyon, Zana'nın dosyasını, 17 Ekim Salı günü görüşmek için gündemine aldı.

Karma Komisyonda, "Zana'nın 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 döneminde Anayasa'nın 81. maddesine uygun biçimde andiçmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı sebebiyle Anayasa'nın 84. ve İçtüzüğün 138. maddeleri uyarınca" gerekli değerlendirmenin yapılması için komisyona havale edilen Başkanlık Divanı kararı ile Başkanlık Tezkeresi ele alınacak.

Süreç nasıl işleyecek?

Komisyon bünyesinde Leyla Zana'nın dosyasını görüşmek için Hazırlık Komisyonu kurulacak. Hazırlık Komisyonu, oluşturacağı raporu Karma Komisyona sunacak.

Karma Komisyonun, Zana'nın "andiçmeksizin aralıksız devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesi" yönünde karar vermesi durumunda, dosya TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek ve nihai karar burada verilecek.

Genel Kurul da aynı yönde karar verirse, HDP'li Zana'nın milletvekilliği, üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyuyla (276) düşürülecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'li Zana'nın dosyası Karma Komisyon'da görüşülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN