Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da ‘Eğitim İçin ’ne katıldı

Cumhurbaşkanı’nın ziyaretine refakat eden , başkent Doha’da Katar eski Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Sani’nin eşi Sheikha Moza himayesinde, Qatar Foundation organizasyonu ile gerçekleştirilen ‘8. Eğitim İçin ’ne katıldı. Sheikha Moza’nın davetlisi olarak katıldığı zirvenin açılışında Emine Erdoğan bir konuşma yaptı. Uluslararası medya ve sivil toplum temsilcilerinin davetli olduğu programın temaları arasında post-gerçeklik çağı, birlikte yaşamak ve çalışmak, eğitimde yeni arayışlar, inovasyon gibi temalar ele alınacak.

Giriş Tarihi: 15.11.2017 11:13 Güncelleme Tarihi: 15.11.2017 11:34
Emine Erdoğan, Katar’da ‘Eğitim İçin Dünya İnovasyon Zirvesi’ne katıldı

Emine Erdoğan, bu çerçevede yaptığı konuşmada dünyanın önemli değişimler geçirdiği bir dönemde insanlığın büyük sınamalarla karşı karşıya olduğunu söyledi. 'Post-gerçeklik denilen, kurgulanmış ve propagandist yaklaşımların hüküm sürdüğü bir dünyada, hakikatin sözcüsü olmalıyız. Asılsız haberlerin teknoloji kanalıyla yayıldığı ve gerçeğin yerini aldığı bu dünyada, ancak hakikatin gücü ile ayakta kalabiliriz. Akli ve vicdani bir duruşun savunuculuğu ile, hayatımız değer kazanır.' dedi.

MÜSLÜMANLAR BARIŞIN ELÇİSİ OLMALIDIR

Korku ve endişeler üzerinden inşa edilen algılarla bu çağın en büyük mağdurunun Müslümanlar olduğunun altını çizen Erdoğan, 'Oysa İslam barış barış dinidir, Müslümanlar barışın elçisi olmalıdır' dedi.

Birlikte yaşamak, birlikte varolmak temasının öne çıkarıldığı toplantıda Emine Erdoğan, 'Dünyayı bir ayrışmadan buluşmaya götürmek, bizim gayretimizle mümkün olabilir. İnsanlığın kadim birikiminin öğrencisi olmalı, kutuplaşmaları aşacak yeni bir bilinç inşa etmeliyiz.' dedi.

TÜRKİYE BİRLİKTE VAROLMANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ SERGİLİYOR

'Dünyanın geleceği adına ahlaki ve vicdani sorumluluklar almalıyız. Birlikte varolabilmek için birbirimizin sorunlarının farkına varmalıyız.' şeklinde sözlerine devam eden Emine Erdoğan, '3.5 milyona yakın mülteciye kucak açmış bir ülke olarak Türkiye, birlikte varolmanın en güzel örneğini sergiliyor.' dedi. Tüm dünyada birlikte varolma bilincinin ancak eğitimle mümkün olacağını vurgulayan Erdoğan, 'yeni keşifler için yeni yerler değil, yeni gözler gerekir.' dedi.

Sheikha Moza'nın açılış konuşması yaptığı programda Emine Erdoğan'ın ardından ünlü CNN sunucusu Fareed Zakaria bir konuşma yaptı.

Programa Türk heyetinden Genelkurmay Başkanı'nın eşi Şule Akar, Dışişleri Bakanı'nın eşi Hülya Çavuşoğlu, Adalet Bakanı'nın eşi İlknur Gül, Ekonomik Bakanı'nın eşi Ayşen Zeybekçi, Kültür ve Turizm Bakanı'nın eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı'nın eşi Tülay Bak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'nın eşi Habibe Arslan katıldı.

Programın sonunda Sheikha Moza, Emine Erdoğan'a programa katılımından dolayı teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan, Katar’da ‘Eğitim İçin Dünya İnovasyon Zirvesi’ne katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN