Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hac kura çekimi ne zaman yapılacak? - 2018 sorgulama sayfası!

Binlerce hacı adayının heyecanla beklediği gün geldi, çattı. Kutsal topraklara gitmek için sabırsızlanan adaylar sorgulamaya devam ediyor. ise merak edilen 2018 hac kura sonuçları için tarih verdi. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konferans salonunda yapılacak hac kura çekimi sonuçları ne zaman? İşte detaylar...

Giriş Tarihi: 25.1.2018 17:23 Güncelleme Tarihi: 25.1.2018 17:24
Hac kura çekimi ne zaman yapılacak? - 2018 Hac kura sonuçları sorgulama sayfası!

, heyecanla beklenen hac kuraları ile ilgili beklenen duyuruyu yaptı. Hacı adayları kutsal topraklara gitmek için hayal kurarken geri sayım da başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgilere göre 2018 hac kura çekimi ve sonuçlarının açıklanacağı tarih resmen belli oldu. ''Hac kura çekimi ne zaman'' sorusunun yanıtını ve açıklandığı an sabah.com.tr ile bu başlık altından takip edebileceksiniz.

HAC KURA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan resmi bilgilere göre hac kura çekimi 25 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilecek. Burada çıkan sonuçlar ile bu yıl hacca gitmeye hak kazanan kişiler de belli olacak.

HAC KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN SAAT KAÇTA HANGİ KANALDA?

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre 25 Ocak 2018 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konferans salonunda kura çekimleri yapılacak. Diğer ayrıntıları bu başlık altından an be an takip edebilirsiniz.

HAC KURALARI NASIL ÇEKİLİYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığımızca, kuraya tabi tutulacak hacı adaylarının önemli bir bölümünün önceki yıllardan beri bekleyen ve bu yıl tekrar kayıt yenileten, bir kısmının da ilk kez ön kayıt yaptırmış olanlardan teşekkül etmesi sebebiyle, önceki yıllardan bekleyenlerin mağduriyetlerini belli oranda giderebilmek ve kendilerine daha fazla imkan sağlamak maksadıyla, kur'a çekiminde; kayıt yapılan yıllara göre kat sayı uygulanması ve kuranın; hacı adaylarının peş peşe girdiği kura sayısının kendisiyle çarpımı sonucu elde edilecek rakama göre çekilmesi benimsenmiştir.

HAC KAYITLARINDA KAT SAYI UYGULAMASI NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı, kuraya tabi tutulacak hacı adaylarının önemli bir bölümünün önceki yıllardan beri bekleyen ve bu yıl tekrar kayıt yenileten, bir kısmının da ilk kez ön kayıt yaptırmış olanlardan oluşması sebebiyle, önceki yıllardan bekleyenlerin mağduriyetlerini belli oranda giderebilmek ve kendilerine daha fazla imkan sağlamak maksadıyla, kura çekiminde; kayıt yapılan yıllara göre kat sayı uygulanması ve kuranın; hacı adaylarının peş peşe girdiği kura sayısının kendisiyle çarpımı sonucu elde edilecek rakama göre çekilmesi karar verildi.

Örneğin Katsayılı kura sistemi ile 5 yıldır başvuru yapanların 25 kez, 4 yıldır kayıt yaptıranların 16, 3 yıldır kayıt yaptıranların 9, 2 yıldır kayıt yaptıranların 4 ve bu yıl ilk kez kayıt yaptıranların ise 1 kez ismi çıkmakta, böylece yeni kayıt yaptıranların heyecanı da her yıl devam etmektedir.

Hacı adaylarının pasaportları, toplu halde Ankara'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği'ne gönderilir, vizeleri alındıktan sonra uçak biletleri ile birlikte, önceden belirlenen (hangi hacı adayının hangi hava alanından gideceği) hava alanlarına gidilir ve pasaport ve biletler Hacı adaylarına teslim edilir, sonrasında da hava yolu ile hac yolculuğu başlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hac kura çekimi ne zaman yapılacak? - 2018 Hac kura sonuçları sorgulama sayfası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN