Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıkta çağ atladık daha ne olsun

’nin son 16 yılda en önemli dönüşümü alanında yaptığını söyleyen vatandaşlar çile dolu yılları örnek verdi: ezanıyla hastanede kuyruğa girerdik

Giriş Tarihi: 17.5.2018
Sağlıkta çağ atladık daha ne olsun
SABAH'a konuşan vatandaşlar Türkiye'nin sağlıkta yaşadığı dönüşümle ilgili görüşlerini paylaştı. Vatandaşlar eskiden hastane kuyruklarında beklediklerini, parası olmayanın muayene olamadığını ancak şimdi randevu alıp beklemeden hastanede tedavi olduklarını anlattı. Sağlıkta devrim yaşandığını söyleyen vatandaşlar, devlet hastanelerinin eski halinden eser kalmadığını belirterek, "Özellikle şehir hastaleri dünya standartları üzerinde hizmet veriyor. Yurt içi ve yurtdışına uçak ve helikopter ambulans göndererek vatandaşına hizmet veren bir ülke haline geldik. Daha ne olsun" diyor. İşte vandaşların görüşleri:

HASTANEYE GİTMEK KÂBUS GİBİYDİ

İLHAN MIRIK- SAMSUN:
Eskiden doktorun davranışı, hastane, ilaç kuyrukları, bunlar adeta kâbus gibiydi. Hastaneye hasta haricinde 3 kişi daha giderdi. Sabah saat 5'te kalkıp, birimiz kayıt kuyruğuna, birimiz ilaç kuyruğuna, diğerimiz ise doktor kuyruğuna giriyordu. Bunları unutmak mümkün mü?

BU DÖNÜŞÜMÜ HAYAL BİLE EDEMEZDİK

?ZEKERİYA YILMAZ-KÜTAHYA:
Hastaneye gitmek ve doktorlara ulaşmak çok zordu eskiden. Şimdi çok kolay. Mesela yaşlılar evden alınıyor, muayene ve tedavi sonrası tekrar eve bırakılıyor. Bunları hayal edemezdik.

?YURTDIŞINDAN HASTALAR GELİYOR

?CİHAN HURUÇ- KAYSERİ
Türkiye sağlıkta tam anlamıyla çağ atladı. Geçmişte hastası ve cenazesi hastanelerde rehin kalan bir ülkeydik. Artık yurtdışından gelip ülkemizde ameliyat olan hastalar bile var.

SABAH EZANINDA KUYRUĞA GİRERDİK

?İSMAIL KARADENİZ - KONYA:
Eskiden sabah ezanları okunurken hastanede kuyruğa girerdik. Doktor yüzümüze bile bakmazdı. Hastanede perişan olurduk. Yiğidi öldür hakkını yeme. Biz yapılanların farkındayız.

SAĞLIK HİZMETİNDEN ÇOK MEMNUNUZ

HAYRETTİN DUR- EDİRNE:
Eşim geçen gün apandisit ameliyatı oldu. 2-3 gün hastanede kaldık. Yemekleri, yatakları, odaları her şeyi çok güzeldi. Bizimle çok güzel ilgilendiler. Sağlık hizmetlerinden çok memnunuz.

MUAYENE OLMAK İÇİN VAN'A GİDİYORDUK

HAMDİ KUNDAKÇI - HAKKARİ
HakkÂri'de sadece sağlık ocağı vardı. Doktora muayene olabilmek için buradan Van'a gidiyorduk. Şimdi tam teşekküllü Hakkâri Devlet Hastanesi ve diş hastanesi var. Daha ne olsun

SENETLE TEDAVİ TARİHE KARIŞTI

?FEVZİ DONAN- URFA:
Sağlık güvencesi olmayan, hastaneye gidip muayene olamazdı. Fazla hastane yoktu. Garibanlar, fatura yüzünden hastasını kaçırırdı. Bunlar unutulmaz. Borçlulara senet imzalatma tarihe karıştı.

SENET VERMEDEN TABURCU OLAMAZDIK

BARIŞ KUTLU- BARTIN:
AK Parti iktidarı sayesinde hak ettiğimiz değeri görmeye başladık. İstediğimiz doktoru seçme hakkımız var. Artık hastanelerde sabahlamıyor, randevu alıp insanca muayene olabiliyoruz.

BİR RÖNTGEN İÇİN 3 GÜN BEKLEDİM

HASAN CABBAR - İSTANBUL:
2000'de sadece bir röntgen çektirmek için 3 gün hastaneye gittim, 1 hafta sonra sonucu aldım. Şimdi ise oğlumun röntgenini çektirdim doktorun odasına gelmeden sonuç geldi. İşte fark bu.

Ali ALTUNDAŞ - Tahir Aşkın KISACIK - Alp KÖRÜKÇÜ - İhsan TUNÇOĞLU - Züleyha BAŞKIRAN - Özcan SARAÇ - Özgür ÖZDEMİR - Mehmet YILDIRIM Akif YAMAN - Lütfü YALGI - Murat SAVAŞ - Davut AĞAH - Mehmet DEMİRHAN - Murat ALHAN - Meral YILDIZ / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkta çağ atladık daha ne olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN