Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni sistemin ilk toplantısı yarın

yeni yapısıyla Başkan Erdoğan başkanlığında toplanıyor. ’de destan yazan Korgeneral Temel’in orgeneralliğine kesin gözüyle bakılıyor. Toplantıda tüm albayların dosyası da görüşülecek

Giriş Tarihi: 1.8.2018
Yeni sistemin ilk YAŞ toplantısı yarın
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesiyle Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) yapısı ve toplanma şartları da yeniden düzenlendi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ilk kez YAŞ toplantısına katılacak. YAŞ toplantılarına Cumhurbaşkanı başkanlık edecek. YAŞ'ta general, amiral ve albayların terfi, temdit, atama ve emeklilik dosyaları görüşülecek. Bu YAŞ'ta sadece terfi ve emeklilik sırası gelenler değil tüm albayların değerlendirmeye alınacağı öğrenildi. Ayrıca TSK'da yapılan FETÖ temizliği ile bundan sonra gerçekleşebilecek temizlik için atılacak adımlar ve ordu içinde alınacak tedbirler de gündeme gelecek. Hulusi Akar'dan boşalan Genelkurmay Başkanlığı'na YAŞ beklenmeden atama yapılmış ve Orgeneral Yaşar Güler Genelkurmay Başkanı olmuştu. Güler'den boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na da Orgeneral Ümit Dündar getirilmişti.


İsmail Metin Temel

TEMEL PAŞA'YA TERFİ
Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na atanan Korgeneral Metin Gürak'ın orgeneralliğe terfi etmesi bekleniyor. Ayrıca Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile Suriye'de destan yazan İkinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in orgeneral olmasına da kesin gözüle bakılıyor.
Ayrıca İstanbul'da NATO'ya bağlı Yüksek Hazırlık Kolordusu olarak bilinen 3'üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal'ın da orgeneralliğe terfi etmesi bekleniyor. Daysal'ın terfiyle birlikte ordu komutanı yapılması gündemde. Koramiral olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal da oramiralliğe terfi edecek. Böylece Deniz'deki temsil oramiralliğe yükseltilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni sistemin ilk YAŞ toplantısı yarın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN