Türkiye'nin en iyi haber sitesi

haber: kısalıyor mu? Askerlik ile ilgili flaş gelişme! İşte tüm detaylar...

ile ilgili haberleri gelmeye devam ediyor. Askerlik süresinin kısaltılması için bir süredir yürütülen çalışmalarda artık sona gelindi. Yeni askerlik sistemi dün Milli Savunma Bakanı ’ın başkanlık ettiği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra tüm kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının katıldığı toplantıda ayrıntılı şekilde görüşüldü. Toplantının sonrasında ise, MSB tarafından “Askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü” açıklaması yapıldı. Peki, askerlik süresi kısalacak mı? İşte merak edilen gelişmeler eşliğinde son kulis bilgileri...

Giriş Tarihi: 7.12.2018 10:24 Güncelleme Tarihi: 7.12.2018 11:10
Son dakika haber: Askerlik süresi kısalıyor mu? Askerlik ile ilgili flaş gelişme! İşte tüm detaylar...

Askerlik sistemine yönelik, Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalarda sona yaklaşıldı. Kulislerde son derece farklı seçenekler olduğu konuşulurken, askerlik ile ilgili çeşitli son dakika gelişmeleri de yaşanmaya devam ediyor.

ASKERLİK SÜRESİ KISALACAK MI?

Gerçekleşen toplantıda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) profesyonel orduya dönüşmesi ve bu süreç içinde ihtiyaç duyulacak personel sayısı tüm kuvvet komutanlıklarınca yapılan çalışmalar doğrultusunda ayrıntılı şekilde masaya yatırıldı. Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, Plana göre halen 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem olarak uygulanan zorunlu askerlik her yükümlü için aynı sürede tamamlanacak.

9 AY KONUŞULUYOR

Askeri kulislerde, üzerinde en fazla durulan askerlik süresi seçeneği olarak 9 ay konuşuluyor. Bu kapsamda eğitim seviyesine bakılmaksızın her yükümlü askerliğini 9 ayda tamamlayacak.

Milli Savunma Bakanı Akar, komutanlarla yeni askerlik sistemini görüştü

BEDELLİ SEÇENEĞİ DE OLACAK

Kulislerdeki iddialara göre bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesine yönelik alternatif üzerinde de çalışılıyor. "Üç aylık zorunlu temel askerlik eğitiminin ardından yükümlülerin belli bir bedel karşılığında geri kalan süre için askerliği yapmış sayılmaları" seçenekler arasında bulunuyor.

BAZI MESLEKLERE ESNEKLİK

Yeni askerlik sisteminde, bazı meslek gruplarına özel uygulamaların da olacağı belirtiliyor. Bu kapsamda öğretmen, hakim, doktor ve bazı akademik alanlarda görev yapanlan ile sporcular için esneklik getirilebileceği dile getiriliyor. Bu meslek gruplarına üye yükümlülerin mesleki yaşamlarının ve kariyerlerinin etkilenmemesi için onlara uygun zaman dilimlerinde askerlik hizmetinin yerine getirilmesi sağlanacak. Örneğin öğretmenlerin askerlik yükümlülüğünü çoğunlukla yaz aylarında yerine getirmelerine ağırlık verilecek.

BAKANLIKLARA SORULACAK

Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeye son şeklini verdikten sonra Hazine ve Maliye, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim Bakanlıklarının da görüşüne sunulacak. Bu bakanlıklardan gelecek önerilerde önemli bulunanlar da dikkate alınarak gerektiğinde düzenleme yenilenecek. Bu sürecin ardından hazırlanacak kanun teklifi TBMM gündemine gelecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika haber: Askerlik süresi kısalıyor mu? Askerlik ile ilgili flaş gelişme! İşte tüm detaylar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN