Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün mahrem imamından ''askeriyenin gizli bilgilerini aldıkları'' itirafı

FETÖ'nün yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan örgüte mensup askeri şahıslardan sorumlu mahrem imamlardan M.C, örgüte dair dikkat çekici beyanlarda bulanarak, askeri birliklerdeki gizli ve önemli bilgileri kendilerinden sorumlu olan örgütün yöneticisine verdiklerini itiraf etti

Giriş Tarihi: 15.4.2019 09:51 Güncelleme Tarihi: 15.4.2019 09:58
FETÖ’nün mahrem imamından ''askeriyenin gizli bilgilerini aldıkları'' itirafı

GÜVENLİK ZAFİYETLERİ, NÖBETÇİ DEĞİŞİMİ...

Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında ifadesi alınan örgüte mensup askeri şahıslardan sorumlu mahrem imamlardan M.C., Yalova Hava Meydan Komutanlığı ve Körfez Hava Radar Komutanlığı birliklerinin güvenlik zafiyetlerini, birlikteki nöbetçi değişim ve miktarı, ne kadar bir nöbetçi bulunur gibi bilgileri toparlayıp örgüt içerisindeki bizden sorumlu ''müdüre'' verdiklerine dair itiraf içeren beyanlarda bulundu.

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ortaklaşa hazırlanan örgütün askeri yapılanmasına ilişkin raporda dikkat çeken ifadeler ve örgüte dair önemli tespitler yer alıyor.

Raporda, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak ifadesi alınan örgüte mensup askeri şahıslardan sorumlu mahrem imamlardan M.C itiraflarında örgüte dair önemli bilgiler ulaşıldı.

Şüpheli M.C ifadesinde, örgüte nasıl katıldığını, bugüne kadar örgütün kendisinden neler istediğini hangi görevlerde bulunduğunu anlatarak örgütün tedbir gibi önemli kriterlerini nasıl uygulandığını ifadesinde detaylı olarak anlattı.

E-MAİL ADRESİNE KADAR...

İfadesinde örgütün sürekli askeri personellerde hakkında bilgi topladığını ve bu bilgileri örgüte mensup askerlerden aldığını söyleyen şüpheli mahrem imam M.C,, bir dönem sorumlu olduğu örgüte mensup asker şahsıların görev yaptığı Yalova Hava Meydan Komutanlığı ve Körfez Hava Radar Komutanlığı birliklerinde çalışan herkes hakkında ayrıntılı malumat istediklerini belirterek, bu bilgileri alıp, kendilerinden sorumlu (...) kod isimli şahıstan temin edilen listelerde her bilgiyi atlamadan girdiklerini, ''ev adresi, telefon, araba markası, renk ve plaka, eşi ve çocukları hakkında bilgi, namaz kılar mı, cumaya gider mi, içki, sigara, pavyon-bar gibi gittiği yerler, yasak ilişki, nelere daha çok gider, kimlerle arası iyidir, bir gruba mensupsa, siyasi düşüncesi, e-mail adresine'' kadar herşeyin bu sisteme kaydedildiğini vurguladı.

Şüpheli M.C., aldıkları tüm bilgileri birleştirerek daha sonra (...) kod müdüre teslim ettiğini, ayrıca birliğe gelen önemli kişiler geldikleri zaman neler yaptığını, onun da malumatını aldıklarını itiraf ederek, ''Yalova ve Körfezden çok ele avuca sığacak bilgiler gelmezdi. Gelenlerden hatırladığım, Körfez Radar Komutanının evini yaptırırken birliğin arabasını ve bazı malzemeyi kullandığına dair bilgiler ve bir askerin onun evinin yanında askeri araçla eşya taşırken ki çekilmiş fotoğrafıydı. Bu bilgileri de düzenleyip (...) kod müdüre teslim ederdik'' dedi.

İtirafçı mahrem imam M.C., bu bilgilerin haricinde kendilerinden istenen en önemli bilgiyi ise şöyle anlattı:

'Bizden istenilen en önemli bilgi, Yalova Hava Meydan Komutanlığı ve Körfez Hava Radar Komutanlığı birliklerinin güvenlik zafiyetlerinin araştırılıp bulunması işiydi. Bize bunun PKK'nın içeri sızma faaliyetleri olabilir buna karşı önlem almak amaçlı olduğu söylendi. Fakat o zaman aklıma gelipte bilinçaltına attığım şüphe şimdi su yüzüne çıktı. Bu bilgileri dış güçlerin eline geçerse ne olur, bunu o zaman fazla sorgulamadık ve arkadaşlarla birliklerdeki güvenlik zafiyetlerini, nöbetçi değişim ve miktarı, ne kadar bir nöbetçi bulunur gibi bilgileri toparlayıp örgüt içerisindeki bizden sorumlu ''müdüre'' verdik.''

Söz konusu bu bilgileri 2014 yılı içerisinde verdiklerini anlatan mahrem imam M.C., ''O zaman içimden buranın güvenliğini kim ne yapar diye düşündüm ama bu bilginin bütün Türkiye'deki birliklerden toplandığını düşünürsek ortaya çıkan durumu şimdi şimdi sorgular oldum'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün mahrem imamından ''askeriyenin gizli bilgilerini aldıkları'' itirafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN