Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Usulsüzlüğe sandık sandık inceleme

Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir'de sandıklarda usulsüzlük iddiasına ilişkin başlatılan tüm soruşturmalar, 3 ana soruşturma dosyasında birleştirildi

Giriş Tarihi: 16.5.2019
Usulsüzlüğe sandık sandık inceleme

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için verilen oyların sayımı ile oyların sisteme girişinde usulsüzlük yapıldığı ve sandık kurullarında görevli kişilerin yasal şartları taşımadıkları iddialarına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmalar 3 ana dosyada birleştirildi.

YSK Başkanı'ndan flaş 23 Haziran İstanbul seçimleri açıklaması

KURULLARA 7 MADDELİK YAZI
Soruşturma kapsamında savcılık, Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na 7 maddelik yazı gönderdi. Yazıda, sandıklarda görev alan tüm kişilerin kimlik ve iletişim bilgileri, sandık başkan ve üyelerinin atanması işlemlerinde görev alan memurların kimlik ve iletişim bilgileri, sandıklardan çıkan oyların sisteme girişinde görevli tüm personelin kimlik bilgisi, sandık kurullarının oluşumu için mülki idare amirliklerince/siyasi partilerce gönderilen listelerin örneği istendi. Savcılık, sandık görevlilerinin mazeret vs. bir sebeple değiştirilmişse buna ilişkin dilekçe ve alınan kararların örneğini, seçim sonuçlarına yapılan itirazları, verilen kararları, sandık sonuç tutanaklarını ve yeniden sayım sonrası tanzim edilen tutanakları da istedi. İstenen tüm evraklar 26 klasör halinde savcılığa ulaştı. Her sandığı ayrı ayrı dosyalayan savcılık, sandıklarda herhangi bir usulsüzlük olup olmadığı, sandık başkanı ve üyesinin kamu görevlisi olup olmadığı gibi hususları araştırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usulsüzlüğe sandık sandık inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN