Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten '' uyarısı: Ağız alışkanlığıyla ikide bir yemin etmeyin

Başkanlığı, dil alışkanlığıyla söylenen, başka bir deyişle, herhangi bir işin yapılması veya yapılmaması yönünde bir içeriğe sahip olmayan "vallahi", "billâhi" şeklindeki sözlerin içi boş ve hükümsüz sayıldığını belirterek , bile bile yalan söyleme kastı olmaksızın, geçmiş veya şimdiki zamandaki bir husus üzerine doğru olduğunu zannederek yapılan yeminin de lağv yemini sayılacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 16.1.2020 15:04 Güncelleme Tarihi: 16.1.2020 15:05 ABONE OL
Diyanet'ten 'Yemin' uyarısı: Ağız alışkanlığıyla ikide bir yemin etmeyin

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen, "Ağız alışkanlığıyla yerli yersiz edilen yeminenlerle ilgili uyarıda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gfetva niteliğindeki uyarısı şöyle:

İÇİ BOŞ HÜKÜMSÜZ

Dil alışkanlığıyla söylenen, başka bir deyişle, herhangi bir işin yapılması veya yapılmaması yönünde bir içeriğe sahip olmayan "vallahi", "billâhi" şeklindeki sözler lağv (içi boş, hükümsüz) yemin sayıldığı gibi, bile bile yalan söyleme kastı olmaksızın, geçmiş veya şimdiki zamandaki bir husus üzerine doğru olduğunu zannederek yapılan yemin de lağv yemini sayılır. Kur'an-ı Kerim'de, "Allah, kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden (lağv yemininden) dolayı sizi sorumlu tutmaz." (Mâide, 5/89) buyurularak bu tür yeminden dolayı keffâret gerekmediği bildirilmiştir. Ancak ağız alışkanlığıyla ikide bir yemin edenlerin bu kötü âdeti en kısa sürede bırakmaları gerekir.

Hiçbir kasıt olmasa bile gelecekteki bir iş hakkındaki her türlü yemin, mün'akid yemin kapsamındadır ve yeminin gereği yerine getirilmediğinde keffâret gerekir. Yani bu tür yeminler kasıtsız söylense bile yemin-i lağv sayılmaz (Merğînânî, el-Hidâye, IV, 5).

Son dakika: Diyanet İşleri Başkanlığından faiz açıklaması

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet'ten 'Yemin' uyarısı: Ağız alışkanlığıyla ikide bir yemin etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN