Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seyahat izni nasıl ve nereden alınır, kimlere veriliyor ve kaç günde belli oluyor? E Devlet ile başvuru sorgulama ekranı!

Seyahat izni nasıl alınır, kimlere veriliyor ve ne zaman sonuçlanır sorularının cevapları, dünkü Kabine Toplantısı'nın ardından araştırılmaya başlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 15 ilimizde giriş çıkış yasağı uygulamasının devam ettirildiği bildirildi. Şehirler arası seyahat yapılması için de 'yol izni' olarak da adlandırılan almak gerekiyor. almak için gerekli olan şartlar açıklanırken başvuru işlemlerinin nasıl, nereden yapılacağı da duyurulmuştu. İl dışına çıkmak isteyen vatandaşlar da E-Devlet ve ALO 199 hattı ile seyahat izin belgesi başvurusu sorgulama yapmak istiyor. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır, kimlere veriliyor ve ne zaman sonuçlanır? Seyahat izni başvurusu nasıl yapılır, sonuçları sorgulama nereden yapılır? İşte, E Devlet seyahat yol izin belge başvurusu ve sorgulama ekranı!

Giriş Tarihi: 20.5.2020 09:56 Son Güncelleme: 20.5.2020 17:58 ABONE OL
Seyahat izni belgesi nasıl alınır, kimlere veriliyor ve ne zaman sonuçlanır? E Devlet seyahat izin belgesi başvuru sorgulama sayfası!

Ülkemizde 15 ilde uygulanmakta olan giriş çıkış yasağı uygulaması uzatıldı. Hâl böyle olunca da, yasağın sürdüğü illerde yaşayan vatandaşlar ve il dışına çeşitli mazerete bağlı olarak çıkmak isteyen vatandaşların almaları gerekiyor. Bakanlık tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, almak için gerekli olan şartlar duyurulmuştu. Bununla beraber, şehirler arası seyahat için yol izni belgesi almak isteyen vatandaşlarımız da '2020 Seyahat izin belgesi nasıl alınır, başvuru nereden yapılır ve kaç güne çıkar?' sorularına yanıt aramaya başladı.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN BİTİYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mayıs'ta gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından konuşurken "Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman bitecek?" sorusuna açıklık getirdi. Erdoğan, 15 ilimizde uygulanan kısıtlamanın 15 gün süre ile daha uzatıldığını bildirdi. Uygulamanın devam ettiği iller şu şekilde; Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak.

SEYAHAT İZNİ NASIL ALINIR, BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR VE NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Peki, 2020 seyahat yol izin belgesi başvurusu nasıl yapılır, nereden alınır, kaç günde çıkar ve kimlere veriliyor? Haberimizin detaylarından, şehir dışı yol izin belgesi E Devlet sorgulama ekranı ile ALO 199 hattı seyahat izin belgesi almak için gerekli olan adımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşte, ALO 199 hattı ve E Devlet sorgulama ekranı ile seyahat izin belgesi başvurusu yapmak için gerekenler;

Seyahat izni belgesi nasıl alınır, kimlere veriliyor ve ne zaman sonuçlanır? E Devlet seyahat izin belgesi başvuru sorgulama sayfası!

ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK YASAĞI DEVAM EDEN İLLER

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde ise şehir giriş-çıkış kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.

SEYAHAT YASAĞI KALDIRILAN İLLER

İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgeye göre;

Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon illerinde şehir seyahat kısıtlamaları 11.05.2020 Pazartesi günü saat 24.00'dan itibaren kaldırıldı.

Geçtiğimiz hafta yayımlanan genelgeye göre Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla'da kara, hava ve deniz yoluyla giriş ve çıkış kısıtlaması kaldırılmıştı.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? | Video

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildirilecek. Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilecek

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURU HATTI NEDİR?

Genelgeye göre, Seyahat İzin Belgesi isteyen kişiler, İçişleri Bakanlığına ait "Alo 199" hattı üzerinden seyahat izin belgelerini temin edebilecekler.

Seyahat izni belgesi nasıl alınır, kimlere veriliyor ve ne zaman sonuçlanır? E Devlet seyahat izin belgesi başvuru sorgulama sayfası!

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR?

İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlamasına ilişkin istisnaları belirleyen ek genelgeyi valiliklere gönderdi.

Uygulamaya ilişkin istisnalara yer verilen genelgede alabilecek kişiler şu şekilde sıralandı:

"- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar.

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar.

- Ölüm nedeni Kovit-19 olanlar hariç 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.

- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayanlar ile askerlik hizmetini tamamlayanlara seyahat izin belgesi verilebilecek

- Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartıyla kullanılabilecek

- Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

- Ceza infaz kurumlarından salıverilenler

- Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar."

- İzin belgesi özel araçlarda, yolcu sayısıyla sınırlı olacaktır.

Seyahat izni belgesi nasıl alınır, kimlere veriliyor ve ne zaman sonuçlanır? E Devlet seyahat izin belgesi başvuru sorgulama sayfası!
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyahat izni nasıl ve nereden alınır, kimlere veriliyor ve kaç günde belli oluyor? E Devlet ile seyahat izin belgesi başvuru sorgulama ekranı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA